Kultura Polityka

Podsumowanie 2020 roku w świecie konopnym

marihuana w las vegas

Rok 2020 pod wieloma względami był innym od wszystkich. Pandemia, lockdown i zmiana nastrojów społecznych nie przeszkodziła jednak branży konopnej, w której działo się naprawdę dużo. W tym artykule przedstawimy Wam naszym zdaniem listę najważniejszych wydarzeń związanych z konopiami, które miały miejsce w minionym 2020 roku.

Spokojny początek

Rok 2020 zaczynał się dość spokojnie, nic nie wskazywało, że wkrótce w wielu państwach świata zapanuje totalny chaos. Również w świecie konopi na początku roku niewiele się działo. Warte zaznaczenia są jednak działania na rzecz legalizacji marihuany na naszym polskim podwórku. 7 stycznia odbyło się kolejne posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. legalizacji, jednak i ono było raczej spokojną dyskusją, aniżeli jakimkolwiek działaniem.

Na szczęście za pracę zabrało się stowarzyszenie WolneKonopie, które prężnie działało, aby przedstawić obywatelski projekt ustawy, który depenalizowałby marihuanę. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia, która uniemożliwiła aktywistom zbieranie wymaganych podpisów.

Legalizacje ze względu na ekonomię

pieniądze i konopie

Nieco intensywniej działo się na wiosnę. Wówczas już do wielu państw dotarł koronawirus. Wiele państw również wprowadziło tzw. lockdown i zamroziło swoje gospodarki, przez co szybko zaczęło brakować funduszy.

Państwa takie, jak Liban, Ghana czy Malawi w ekspresowym tempie zdecydowały się na legalizację medycznej marihuany oraz konopi przemysłowych, aby załatać dziury budżetowe. Przynajmniej politycy tych państw zrozumieli, że konopie, nawet te medyczne, to dobry biznes.

Oprócz Ghany, Libanu czy Malawi, legalizacje uprawy domowej wprowadziła Argentyna, która poszerzyła również w 2020 roku asortyment farmaceutyczny związany z konopiami.

Zawirowania z medyczną marihuaną i dobra wiadomość

W 2020 roku Polska po raz kolejny zmagała się z brakiem dostępności konopi medycznej w aptekach, na szczęście posucha nie trwała długo i firma Spectrum Therapeutics dostarczyła w maju kolejną partię medycznej marihuany. Jednak najważniejsze dwie wiadomości dotyczące medycznej marihuany w Polsce w 2020 roku na szczęście nie dotyczyły jej braków.

Po pierwsze medyczna marihuana od firmy Aurora, dzięki obniżce podatku VAT z 23% do 8% stała się tańsza. Ponadto rok 2020 przyniósł oświadczenie firmy Aurora o przeniesieniu produkcji medycznej marihuany do Danii, co w przyszłości ma znacznie ułatwić dostęp do suszu medycznego dla Polaków.

Najważniejsza wiadomość roku

Flagi ONZ UE i Polski

Bezapelacyjnie dla świata konopnego najważniejszą wiadomością 2020 roku była decyzja Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ po wielu latach debaty, w końcu w grudniu 2020 roku postanowił zmienić klasyfikację marihuany, wykreślając ją z załącznika IV Jednolitej Konwencji o środkach odurzających i tym samym sprawiając, że roślina ta nie może być już postrzegana jako niebezpieczny narkotyk.

Inną ważną decyzją, jaką przyniósł nam rok 2020 na arenie międzynarodowej w związku z konopiami, był wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że państwa członkowskie UE nie mają prawa zakazywać importu kanabidiolu (CBD), ponieważ ten w obliczu prawa europejskiego nie jest narkotykiem.

Referenda, te udane i te nie

Końcówka roku 2020 minęła pod znakiem referendów, które odbyły się w Nowej Zelandii i niektórych stanach USA. Najpierw na temat legalizacji marihuany rekreacyjnej wypowiedzieli się Nowozelandczycy, którzy w październiku zdecydowali, że jednak nie poprą legalizacji konopi indyjskich, za to zagłosują za eutanazją.

W Stanach Zjednoczonych referenda odbyły się przy okazji wyborów prezydenckich. Tu Amerykanie byli jednogłośni i stany Arizona, Montana, New Jersey i Południowa Dakota zalegalizowały marihuanę rekreacyjną. Ponadto stany Mississippi i Południowa Dakota zalegalizowały medyczne zastosowanie konopi indyjskich.

Ekspansja konopna Izraela

Konopie Indyjskie

Na zakończenie podsumowania 2020 roku należy dostrzec rolę rosnącego w siłę potentata w branży konopnej, czyli Izraela, który w 2020 roku poczynił dużo, aby stać się czołowym graczem na międzynarodowej arenie konopnej.

Po pierwsze już w maju władze Izraela zapowiedziały masowy eksport medycznej marihuany, a kilka miesięcy potem Minister Sprawiedliwości Izraela, Avi Nissenkorn poinformował, że od wielu miesięcy trwają pracę nad ustawą legalizacyjną. Jak zaznaczył polityk, ustawa ma zostać sfinalizowana już w 2021 roku, a Izrael ma stać się 3 państwem na świecie, w którym marihuana rekreacyjna będzie w pełni legalna.

Nasze artykuły

Rok 2020 był równie szalony i intensywny dla naszej redakcji. Dbając o jak najlepszą jakość materiałów przygotowaliśmy dla Was szereg tekstów. W minionym roku pisaliśmy m.in. o poradach dotyczących zmniejszenia, jak i zwiększenia haju po konsumpcji marihuany. Nie zabrakło również miejsca dla luźniejszych tekstów jak ten o propozycjach konopnych w Netflixie. Jednak ten rok dla naszego portalu stał głównie pod znakiem historii marihuany. Czy to polskiej, czy światowej. Mamy głęboką nadzieję, że nadchodzący 2021 przyniesie więcej owocnych tekstów o konopiach, które przypadną Wam do gustu.

Podsumowanie

Jak więc możemy zobaczyć, pomimo pandemii rok 2020 w branży konopnej był bardzo intensywny. Działo się dużo, choć oczywiście trzeba stwierdzić, że COVID-19 popsuł wiele planów państw na liberalizacje prawa konopnego lub jego implementacje. Podkreślić trzeba, jednak jasno, że dla świata konopi 2020 nie był, aż tak zły, jak dla wielu innych branż, a w niektórych miejscach był nawet przełomowy.

Nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na to, że nadchodzący 2021 będzie jeszcze lepszy i że w końcu do świata powróci normalność, która pozwoli po raz kolejny spotkać się sympatykom konopi „face to face”.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły