News

Ghana legalizuje produkcję konopi o niskiej zawartości THC

Konopie siewne

W piątek parlament Ghany przyjął ustawę Komisji Kontroli Środków Odurzających z 2019 roku, która pozwoli na używanie i uprawę konopi do celów medycznych i przemysłowych. Jest jednak jedno ale. Zalegalizowane konopie zawierają bardzo niską ilość THC.

Premier Ghany Ras Mubarak od razu po zatwierdzeniu ustawy podkreślił, że legalna produkcja konopi nie oznacza legalnej marihuany rekreacyjnej w Ghanie. Premier Mubarak zaznaczył również, że legalizacja konopi o niskiej zawartości THC zgodna jest z wiedzą naukową.

To, co zatwierdziliśmy, to nie marihuana rekreacyjna. Ważne jest, aby ludzie zrozumieli różnicę. Jako kraj musimy kierować się nauką i liczbami dla dobra naszego kraju – powiedział Mubarak.

Nowe prawo sprawia, że osoby, które będą chciały uprawiać konopie, będą musiały uzyskać specjalną licencję od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ghany. Ponadto uprawiane konopie nie mogą posiadać stężenia THC powyżej 0,3%.

Należy podkreślić, że Ghana nie zmieniła podejścia, jeżeli chodzi o marihuanę o stężeniu wyższym niż 0,3% THC. Za posiadanie konopi indyjskich o wyższym stężeniu THC grozi kara więzienia nie mniejsza niż 10 lat, co samo w sobie jest absurdalnie wysokim wyrokiem.

Posiadanie marihuany pozostaje nielegalne. To, co zatwierdziliśmy, to inna odmiana konopi, znacznie różniąca się od marihuany rekreacyjnej, która ma więcej niż 0,3% THC. To nie jest licencja na palenie – podsumował premier Mubarak

Pomimo że legalizacja w Ghanie dotyczy jedynie konopi siewnych, to warto zauważyć postęp, jaki dokonuje się na Czarnym Lądzie pod tym względem. Obok Ghany sprawą konopi zajęły się takie państwa, jak Malawi, Zimbabwe, Zambia i Lesotho czy Republika Południowej Afryki, co daje nadzieje na przyszłą liberalizację prawa narkotykowego w Afryce.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły