News

II posiedzenie zespołu parlamentalnego ds. legalizacji marihuany

sejm

7 Stycznia odbyło się drugie już posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany. W spotkaniu, oprócz członków zespołu, udział wzięło wielu ekspertów ds. konopi oraz aktywistów. Podczas posiedzenia nakreślono wstępny harmonogram oraz ustalono podstawowe cele zespołu.

II posiedzenie zespołu rozpoczęto od przedstawienia się ekspertów. Warto wspomnieć, że wśród nich byli reprezentacji wielu dziedzin życia społecznego. Na spotkaniu pojawiły się znane osobistości z polskiego świata konopnego takie, jak: Piotr Liroy Marzec (były poseł III RP, aktywista konopny), Maciej Kowalski ( współzałożyciel Wolnych Konopi) czy Samia Al Hameri (farmaceutka i ekspert ds. medycznej marihuany).

W drugiej kolejności przewodnicząca zespołu Beata Maciejewska zaproponowała dyskusję nad głównymi celami powołania zespołu. Wywiązała się dyskusją, która zakończyła się stwierdzeniem, iż panuje wspólne przekonanie, że w pierwszej kolejności krokiem, jaki należy podjąć, jest dążenie do depenalizacji małych ilości marihuany.

Podczas posiedzenia pojawiły się również osoby, które zastanawiały się nad sensownością nazwy zespołu, jednak większość wyraziła aprobatę dla obecnej nazwy, która pozostała niezmieniona.

Jak jednak słusznie zauważył na spotkaniu zespołu Piotr Liroy Marzec, celem komisji samym w sobie powinno być nie tylko wypracowanie ustawy legalizującej marihuanę w Polsce, ale umiejętność przekonania ludzi z obozu rządzącego, że depenalizacja, bądź legalizacja jest słusznym rozwiązaniem w tej sprawie.

Najistotniejsze dla tego zespołu jest tak naprawdę, jaki jest plan konkretnie, na to, aby przekonać partię rządzącą podczas tej kadencji, do tego, żeby chociaż siadła do stołu i zaczęła rozmowy. Nic nie zrobią (eksperci), jeżeli nie zostanie przeprowadzony dialog z partią rządzącą. Matematyka jest prosta i bez tego projekt wyląduje u marszałka w zamrażalce – stwierdził podczas obrad zespołu Piotr Liroy Marzec

Warto mieć na uwadze, że to spotkanie miało charakter ogólno-doradczy i na tę chwilę w zespole ustalane są jeszcze pewne etapy funkcjonowania prac. Niemniej, jednak podczas posiedzenia pojawiło się już kilka ciekawych głosów w sprawie legalizacji. Ekspert od medycznej marihuany, Samia Al Hameri przekonywała, że istnieje silna potrzeba współpracy z konsorcjami naukowymi, podobnie, jak ma to miejsce na zachodzie.

Niektórzy eksperci zaznaczali, że legalizacja może przynieść miliardowe zyski do kasy państwa i należy uderzać w te tony w debacie publicznej.

Maciej Kowalski, współzałożyciel Wolnych Konopi oraz właściciel Kombinatu Konopnego podkreślał, że warto rozpocząć wewnętrzny dialog między ugrupowaniami, aby w pracach komisji wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Dodał również, że warte przemyślenia jest zaproszenie ekspertów z państw, w których marihuana jest już legalna.

Damian Sobczyk, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego oraz założyciel kanału YouTube Mestosław, dodał, że na początku warto wyjść z inicjatywą dekryminalizacji konopi, aby w ciągu następnych kilku lat zaproponować jej legalizacje.

Wśród pomysłów na nowe prawo konopne nie zabrakło również spraw dotyczących medycznej marihuany. Większość ekspertów wyraziła potrzebę rozszerzenia prawa w obszarze medycznej marihuany, szczególnie jeżeli chodzi o uprawę rośliny na terenie naszego kraju.

Pod koniec spotkania prezydium zespołu poinformowało, że takie spotkania będą odbywać się raz w miesiącu w ustalonym przez nią terminie.

Jak podkreślono, następne posiedzenie ma mieć już charakter stricte merytoryczny z tematem określonym przez prezydium, który zadecyduje o tym w ciągu następnych dwóch tygodni. Udział w pracach wezmą kolejne strony eksperckie i społeczne.

Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się między dniem 11, a 14 lutego. Konkretna data ma zostać ujawniona w ciągu najbliższych 14 dni.

2 komentarze
  1. Dzeku 3 lata ago
    Odpowiedz

    Wszystko zgodnie z planem, oby milosciwiecnas opodstkowujący nie postawili warunku : okeeej legit , ale sprowadzamy z Ameryki 😉 Pozdrawiam

  2. xyz 3 lata ago
    Odpowiedz

    Oglądnąłem dość dużą część tego spotkania i mam następujący wniosek – Lewica chce bić na tym temacie tylko pianę a to ludzie jak Liroy walczą o legalizacja. Brak jakiegokolwiek planu , czy założeń. Prowadząca chciała tylko utrzymać nazwę ,aby wzbudziła ona kontrowersje ( jakby to było potrzebne) i wyszła w połowie spotkania. To wygląda jak śmierdzący śmiertelny pocałunek Lewicy i chyba lepiej ,żeby ten zespół był pozapartyjny. Liroy mówił ,że już ma wszystko dogadane.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły