News

Wolne Konopie walczą o depenalizacje marihuany! Zgłosiło się już 2 tys. chętnych

Marihuana, konopie indyjskie

Walka o depenalizacje marihuany w Polsce nabiera tempa. Stowarzyszenie Wolne Konopie poinformowało za pośrednictwem swojego konta na twitterze, że już wiosną rozpocznie się proces zbierania  podpisów pod obywatelskim projektem ustawy depenalizującej marihuanę.

Założenia projektu są bardzo proste i przejrzyste. Możliwość posiadania do 30 gramów marihuany na własny użytek oraz możliwość uprawy w gospodarstwie domowym trzech krzaków konopi indyjskich przeznaczonych do użytku własnego.

Jak mówił na styczniowym posiedzeniu zespołu parlamentarnego ds. legalizacji marihuany Maciej Kowalski, wieloletni rzecznik Wolnych Konopi oraz główna osoba odpowiedzialna za prace nad projektem obywatelskim, stowarzyszenie proponuje powrót rozwiązań prawnych ws. marihuany do stanu sprzed 2001 roku, która stanowiła, że nie podlega karze ten, kto posiada nieznaczne ilości marihuany na własny użytek.

Prace w pewnym sensie (przyp. nad projektem) są zakończone, to znaczy projekt ustawy jest napisany i mieści się na mniejszej połowie tzw. kartki A4, bo jest to powrót do stanu sprzed roku 2001 – powiedział podczas posiedzenia zespołu ds. legalizacji marihuany, Maciej Kowalski

Wolne Konopie planują rozpocząć proces zbierania podpisów już od maja, co łączyć się będzie z największym wydarzeniem konopnym w Polsce, a mianowicie Marszem Wyzwolenia Konopi, który również organizowany jest przez to stowarzyszenie. Do tego trzeba dodać, że okres letni związany jest z aktywizacją osób młodych oraz licznymi festiwalami, co tylko powinno ułatwić zebranie podpisów.

Przypomnijmy, że ze względu na procedury prawne, aby projekt obywatelski mógł zostać poddany pod głosowanie w sejmie, musi spełnić dwa zasadnicze warunki. Mianowicie uzyskać minimum 100 tysięcy podpisów osób pełnoletnich pod nim, a także dokonać tego w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia zbierania podpisów.

Jednak działacze stowarzyszenia Wolnych Konopi są relatywnie spokojni o to, że uda im się osiągnąć wymaganą ilość podpisów w odpowiednim czasie.

Planujemy uruchomienie (przyp. zbierania podpisów) w maju, a zakończenie w okolicach sierpnia i liczymy na to, że zebranie 100 tysięcy podpisów nie będzie znacznym problemem – dodal Maciej Kowalski

Obecnie trwają prace nad  obligatoryjnym uzasadnieniem proponowanych regulacji i jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem to na wiosnę ruszy już sam proces zbierania podpisów. Co ciekawe, w ramach zbierania podpisów w trasę ma wyruszyć specjalny Ganja Bus.

Szacuje się, że obecnie jest już około 2 tys. chętnych, którzy są gotowi wspomóc zbieranie wymaganych podpisów. Informujemy również, że wciąż istnieje możliwość włączenia się do akcji osobiście, do czego serdecznie zachęcamy.  Więcej informacji, jak wziąć udział w zbieraniu podpisów znajdziecie poniżej, a także na oficjalnej stronie Wolnych Konopi oraz na profilach społecznościowych stowarzyszenia.

 

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły