News

USA: ustawa dekryminalizująca marihuanę znów w Kongresie

Marihuana wypełniona flagą USA

Temat dekryminalizacji marihuany na szczeblu federalnym znów powraca do parlamentu amerykańskiego, tym razem za sprawą projektu ustawy “The MORE Act of 2021”. Propozycja nowego prawa względem konopi rekreacyjnej trafiła już do Kongresu, gdzie będzie rozpatrywana.

Nowa ustawa MORE 2021 (Marijuana Opportunity, Reinvestment, and Expungement Act of 2021), podobnie jak poprzednia procedowana w Izbie Reprezentantów, ma za cel zdekryminalizować i zmienić klasyfikację prawną marihuany, a dodatkowo anulować część przestępstw związanych z posiadaniem konopi indyjskich na własny użytek.

Ustawodawstwo zostało wniesione przez przewodniczącego Komisji Sądownictwa Izby, Jerryego Nadlera, wieloletniego demokratę z Nowego Jorku, wraz z członkami Kongresowej Koalicji Konopi.

Od czasu, gdy w ubiegłym Kongresie przedstawiłem MORE Act, wiele stanów w całym kraju, w tym mój rodzinny Nowy Jork, zdecydowało się na legalizację marihuany. Prawo federalne musi nadążać za tempem tych zmian – stwierdził Nadler

Ustawa MORE 2021 to w rzeczywistości lekko zmodyfikowana wersja ustawy MORE z ubiegłego roku.

Główną różnicą między nowym a starym projektem ustawy dekryminalizującym marihuanę to fakt, że ten nowszy kładzie większy nacisk na walkę z nierównościami wynikającymi z tzw. wojny z narkotykami.

Z tego też powodu w ustawie MORE 2021 zawarto propozycję wprowadzenia obowiązkowego 5% podatku od sprzedaży marihuany w celu stworzenia funduszu Opportunity Trust Fund, który wprowadziłby trzy programy grantów dla  społeczności i osób poszkodowanych w trakcie „wojny z narkotykami”.

W porównaniu z poprzednią ustawą, projekt MORE 2021 zdaje się mieć więcej szans na pomyślne przejście przez proces legislacyjny.

Między innymi, dlatego, że lider senackiej większości, Chuck Schumer w kwietniu zapowiedział, że poprze on działania zmierzające do legalizacji marihuany w USA.

Schumer zapowiedział również, że wraz z innymi demokratami będzie naciskać na prezydenta Bidena, aby ten poświęcił sprawie marihuany, nieco uwagi.

Źródło: HighTimes

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły