News

Badacze: Octan witaminy E przyczyną choroby płuc związanej z waporyzatorami

Badania

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób potwierdziło w piątek, że prawdopodobną przyczyną, która stoi za tajemniczą chorobą płuc wywołaną paleniem e-papierosów i waporyzowaniem jest octan witaminy E.

Zastępczyni dyrektora CKiZC, dr Anne Schuchat, przekazała mediom, że dodatek, który wcześniej badacze zaznaczyli jako jeden z potencjalnych przyczyn choroby płuc nazywanej jako EVALI został wykryty u wszystkich badanych pacjentów.

Dr Anne Schuchat powiedziała, że odkrycie octanu witaminy E jako czynnika powodującego chorobę EVALI jest krokiem przełomowym w zrozumieniu i leczeniu tej tajemniczej choroby płuc.

Badacze przebadali 29 próbek tkanek  z płuc pacjentów cierpiących na EVALI. Osoby pochodziły z 10 różnych stanów USA, a naukowcy znaleźli w każdej z próbek octan witaminy E.

W pozostałych próbkach nie znaleziono żadnych wspólnych dla pacjentów olejków ani związków mineralnych oraz roślinnych.

Wyniki z próbek dostarczają bezpośrednich dowodów, że octan witaminy E jest związany z urazem płuc.

Octan witaminy E to tak naprawdę, syntetyczna forma składnika odżywczego, który na co dzień występuję w suplementach diety, żywności czy produktach do higieny osobistej. Stosowany doustnie lub miejscowo powszechnie uważany jest jako środek bezpieczny, jednak wdychany do płuc może pokrywać ich objętość, prowadząc do trudności z oddychaniem i wielu innych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi.

Federacja Handlowa Konopi w związku z odkryciem wystosowała prośbę do producentów waporyzatorów i wkładów do nich, by unikali oktanu witaminy E jako dodatku do swoich produktów. W niektórych stanach powstały nawet zakazy prawne obejmujące obrót waporyzatorami.

Centrum Kontroli zaznacza, że choć odkryto, że octan witaminy E powoduję chorobę płuc, to nie wykluczone, że inne składniki używane do waporyzatorów również mogą przyczynić się do rozwoju EVALI.

Dla przypomnienia, do niedawna jeszcze tajemnicza choroba płuc, która związana była z używaniem waporyzatorów (również wkładów, które zawierają THC) zebrała śmiertelne żniwo wśród użytkowników tego sprzętu. Jak informowaliśmy w newsie o szczycie w Nowym Yorku, na terenie USA zanotowano, aż 26 przypadków śmiertelnych choroby płuc określanej obecnie jako EVALI.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły