News

USA: Głosowanie nad legalną marihuaną już we wrześniu?

Izba Reprezentantów USA

Wiele na to wskazuje, że już wrześniu Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych będzie głosować nad aktem MORE (Marijuana Opportunity, Reinvestment, and Expungement), który legalizowałby marihuanę na szczeblu federalnym w USA.

Jak donosi portal Politico w piątek, drogą mailową wysłano informację do członków Izby, w której zawarto, że ustawa MORE procedowana będzie podczas wrześniowego okresu pracy w niższej izbie Kongresu.

Jak mówią osoby zaangażowane w legalizację konopi w USA, głosowanie nad ustawą MORE będzie historyczną chwilą dla branży marihuany. Nigdy bowiem do tej pory w historii USA, żadna z izb Kongresu nie głosowała nad usunięciem marihuany z listy środków kontrolowanych.

Głosowanie nad projektem ustawy byłoby największym osiągnięciem federalnej reformy konopi indyjskich od ponad 50 lat -powiedział Randal Meyer z Globalnego Sojuszu na rzecz Handlu Konopiami.

Przypomnijmy, że ustawa MORE zakłada usunięcie z listy substancji kontrolowanych marihuanę, co w rzeczywistości oznaczałoby jej legalizację na szczeblu państwowym, w myśl łacińskiej maksymy „Co nie jest zakazane, jest dozwolone”.

Co więcej, ustawa ma usunąć z kartoteki policyjnej historię osób skazanych za przestępstwa związane z marihuaną oraz chronić imigrantów przed odmową przyznania im obywatelstwa USA z powodu przestępstw związanych z konopiami indyjskimi.

Dodatkowo ustawa MORE ma wprowadzić specjalny fundusz, który przeznaczony miałby zostać na rzecz naprawy szkód spowodowanych wojną narkotykową.

W rzeczywistości jednak szansę na pozytywne przejście ustawy MORE we wrześniu przez dwie izby Kongresu wciąż są bardzo małe.

W szczególności biorąc pod uwagę, ostatnią wypowiedź lidera rządzących w Kongresie republikanów, Mitch‚a McConnell’a, który skrytykował podczas Konwentu Narodowego, demokratów zarzucając im, że ci przedkładają legalizację marihuany nad sprawy ważniejsze w czasie epidemii jak np. służba zdrowia.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły