News

RPA na drodze do legalizacji medycznej marihuany? Ruszają badania kliniczne

Liść wachlarzowy konopi

W Republice Południowej Afryki rozpoczynają się testy kliniczne dotyczące skuteczności medycznej marihuany w redukcji uzależnienia od opioidów. Rezultaty tych badań mogą okazać się kluczowe dla ewentualnej legalizacji konopi w afrykańskim kraju.

Badania kliniczne w RPA zainicjowane zostały przez Cannabis Research Institute of South Africa (CRI) we współpracy z Releaf Cannabis E-Clinics. Celem tych badań jest zaobserwowanie, jak medyczna marihuana może wpłynąć na problem uzależnienia od środków opioidowych. Testy mają potrwać rok i objąć pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem.

Co jednak najważniejsze, wyniki z badań mają trafić do odpowiednich organów, które będą mogły wykorzystać dane do ewentualnej legalizacji medycznej marihuany w RPA.

Jeden z głównych autorów badania, Dr Shiksha Gallow zwrócił uwagę na palącą kwestię uzależnienia od niebezpiecznych opioidów, zaznaczając, że jego badania są próbą znalezienia bezpiecznej alternatywy dla osób cierpiących na przewlekły ból.

Leczenie bólu przewlekłego obejmuje opioidy, takie jak morfina, oksykodon i kodeina, które powodują, że receptory opioidowe pacjenta blokują sygnały bólowe wysyłane przez organizm. Jednak pacjenci rozwijają tolerancję w czasie, więc leki działają tylko przez jakiś czas, aż dawki leków muszą być zwiększone. Opiaty są związane z wieloma efektami ubocznymi, w tym sedacją, depresją oddechową, a nawet śmiercią, Z globalnym wzrostem uzależnienia od opiatów, idą reperkusje – od złego stanu zdrowia po szersze kwestie społeczne, takie jak przestępczość. Badania będą koncentrować się na ustanowieniu bezpieczniejszej alternatywy w leczeniu bólu – stwierdził Dr Shiksha Gallow

Badania kliniczne CRI i Releaf Cannabis E-Clinics dotyczące medycznej marihuany zostały zatwierdzone przez Pharma-ethics, Departament Zdrowia (DOH) i Radę Badań Medycznych RPA (SAMRC).

Co ciekawe, najnowsze badania nie są pierwszymi testami w RPA dotyczącymi użycia medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego bólu. Wcześniej, bo w czerwcu bieżącego roku takie badania rozpoczęły również Labat Africa i Biodata –  co ciekawe, również pod okiem Dr Gallowa.

RPA w ostatnim czasie zaczęła przychylniej patrzeć na konopie. Na początku roku prezydent afrykańskiego kraju zapowiedział, że w obliczu kryzysu ekonomicznego RPA rozważa legalizację marihuany, a z kolei w lipcu w Johannesburgu odbył się trzydniowy festiwal konopi indyjskich.

Źródło: businesstech

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły