News

Znamy wyniki referendów w USA. Kolejne dwa stany z legalną marihuaną!

Flaga USA z rośliną konopi

Legalna marihuana w USA postępuje! Mieszkańcy kolejnych stanów: Maryland i Missouri zdecydowali o legalizacji rekreacyjnych konopi, podczas wczorajszego referendum. Na legalną marihuanę z kolei poczekają jeszcze zwolennicy konopi w Arkansas oraz w Północnej i Południowej Dakocie – tam referendum konopne zakończyło się fiaskiem.

Zgodnie z przedwyborczymi przewidywaniami, największe poparcie marihuana uzyskała w stanie Maryland. Aż 65% głosujących odpowiedziało Tak na „Pytanie 4”, które dotyczyło legalizacji konopi indyjskich w stanie.

Dużo bardziej zacięte było głosownie w stanie Missouri, gdzie na „Poprawkę 3” legalizującą marihuanę zagłosowało 53% osób.

Wyrównana walka o legalną marihuanę miała miejsce również w stanach, które ostatecznie nie zdecydowały się na liberalizacje prawa konopnego. Najbliżej było w Południowej Dakocie, gdzie zwolennicy konopi uzyskali 47,2% głosów.

W Dakocie Północnej 45% głosujących chciało legalnej marihuany, z kolei w Arkansas 43,8%.

Wczorajsze wyniki głosowania oznaczają, że już 21 stanów USA zdecydowało się na jakąś formę legalizacji marihuany rekreacyjnej. Pierwszym, który tego dokonał, był stan Kolorado w 2012 roku.

Missouri

Zgodnie z przyjętą 3 poprawką marihuana w Missouri będzie dostępna dla dorosłych powyżej 21 roku życia. Dorośli będą mogli legalnie posiadać przy sobie, aż do trzech uncji (~ 85 g) konopi indyjskich. Dozwolona będzie również domowa uprawa do sześciu kwitnących roślin marihuany.

Inicjatywa nałoży sześcioprocentowy podatek na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych, a dochód z niego zostanie przeznaczony na automatyczne usunięcie z rejestru osób, które popełniły przestępstwa związane z marihuaną bez użycia przemocy.

Za regulację rynku marihuany odpowiadać będzie Departament Zdrowia i Usług Senioralnych, który będzie wydawał licencje na uprawy.

Co ciekawe, Istniejące dyspenseria medycznej marihuany będą pierwsze w kolejce do rozpoczęcia obsługi dorosłych konsumentów.

Maryland

Stan Maryland zgodnie z przegłosowanym projektem zalegalizuje posiadanie konopi indyjskich dla osób dorosłych powyżej 21 roku życia. Maksymalna dozwolona ilość marihuany na jedną osobę wynosić będzie 1,5 uncji (~ 40 g). Z kolei posiadanie do 2,5 uncji konopi karane będzie grzywną w wysokości 100 dolarów.

Konkretne zapisy takie jak: opodatkowanie, funkcjonowanie rynku, dystrybucja i marketing mają zostać przedstawione wkrótce przez ustawodawcę. Proces legislacyjny dotyczący marihuany w Maryland został już rozpoczęty w stanowych grupach roboczych. Szacuje się, że do wiosny poznamy szczegóły tych prac.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły