News

Brazylia: Zezwolenie na produkcje fitofarmaceutyków na bazie konopi

Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia Brazylii (ANVISA) wprowadziła przepisy, które dopuszczają produkcje środków leczniczych na bazie konopi. Na razie wydano pierwszą licencję na tego typu produkt, który otrzymała firma Prati-Donaduzzi.

ANVISA od teraz zezwala na produkcję, a także obrót fitofarmaceutykami (leki roślinne, ziołowe) na bazie konopi, pod warunkiem, że stężenie THC w produkcie nie będzie przekraczać 0,2%. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na produkcje fitofarmaceutyków, będą jednak wcześniej musiały uzyskać odpowiednią licencję państwową.

Choć ustawa na ten temat procedowana była już w grudniu 2019 roku, to dopiero niedawno weszła w życie. Nowe przepisy znacznie ułatwią dostęp do fitofarmaceutyków dla pacjentów, którzy wspomagają swoją terapię konopiami.

Co prawda, pacjenci w Brazylii mogli do tej pory ubiegać się o leki kannabidiolowe, jednak miało to miejsce tylko w momencie, kiedy zwykła terapia nie przynosiła skutków. Co więcej, leki na bazie konopi w Brazylii sprowadzane mogły być tylko zza granicy, co zajmowało wiele czasu i formalności, a ponadto generowało ogromne koszty dla pacjentów.

Od tego momentu pacjencji jedynie czego będą potrzebować to recepty od lekarza.

Warto zaznaczyć, że nowa regulacja nie powoduje jednak legalizacji marihuany medycznej w Brazylii.

Konopie lecznicze w  Brazylii, wciąż nie są traktowane jako lek, ze względu na brak wystarczających badań klinicznych.

Z drugiej jednak strony, nowe prawo ma w głównej mierze za zadanie ukrócić formalności, a dodatkowo zmniejszyć koszt terapii wspomaganej konopiami.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły