News

Niemcy. Legalizacja konopi indyjskich coraz bardziej realna

Marihuana

U naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej mówi się o potencjalnej legalizacji marihuany. Kolejni czołowi niemieccy politycy ostatnimi czasy przekonują się, co do pomysłu liberalizacji prawa konopnego.

Najbogatsze państwo Europy już wkrótce może zalegalizować marihuanę. Sprzyja temu sytuacja polityczna w Niemczech, gdzie do władzy niedawno doszli Socjaldemokraci z SPD opowiadający się za poluzowaniem prawa narkotykowego.

Jak donosi Tagesspiegel, w ramach prawdopodobnej umowy koalicyjnej między SPD, Zielonymi i FDP ma dojść do liberalizacji prawa konopnego.

Co więcej, ekspert ds. zdrowia SPD Karl Lauterbach (SPD) przyznał ostatnio, że sam po latach bycia zagorzałym przeciwnikiem konopi, zmienił zdanie, po tym, jak zapoznał się ze stanem czarnego rynku marihuany.

Przez lata byłem przeciwny legalizacji marihuany. Jednak w międzyczasie, jako lekarz, doszedłem do innego wniosku. (…) Coraz częściej nielegalnie sprzedawane konopie są mieszane z nowym rodzajem heroiny, którą można palić. To szybko doprowadza użytkowników konopi do uzależnienia od heroiny. Jest to nowe zjawisko, zmieniające obraz sytuacji – wyjaśnił Lauterbach

Blisko współpracujący z SPD liberałowie z FDP opowiadają się za pełną legalizacją, która zapewniłaby niezbędne standardy jakości i ochronę nieletnich. Przypomnijmy również, że na początku roku lider SPD, Olaf Scholz zapowiedział pełną dekryminalizację konopi indyjskich.

O ile dekryminalizacja marihuany w Niemczech nie spotyka się z większą krytyką, bo nawet polityk opozycji, Daniela Ludwig z bawarskiej chadecji CSU przyznała, że należy zliberalizować prawo ws. marihuany – tak sama legalizacja wzbudza już duże kontrowersje.

Szczególnie konserwatyści z CDU/CSU i  AfD są wyraźnie przeciwni legalizacji marihuany. Taki plan przyszłej koalicji nie podoba się również przewodniczącemu  Związku Zawodowego Policjantów (GdP) Oliver Malchowi, który na łamach prasy stwierdził, że nie ma sensu otwierać drzwi dla kolejnej „niebezpiecznej i często bagatelizowanej”.

Na jaki krok zdecyduje się rządząca koalicja (prawdopodobnie) – jeszcze nie wiadomo, pewni jednak możemy być, że wkrótce prawo ws. marihuany w Niemczech zostanie poluzowane, pytanie w jakim stopniu?

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły