News

Nie żyje wybitny naukowiec i odkrywca THC. Miał 92 lata

Raphael Mechoulam

W wieku 92 lat zmarł profesor Raphael Mechoulam, wybitny izraelski badacz i odkrywca tetrahydrokannabinolu(THC). Profesor do ostatnich lat życia – z godnym podziwu zapałem – badał kannabinoidy i ich wpływ na organizmy.

Profesor Raphael Mechoulam słusznie nazywany „ojcem badań nad konopiami”. Naukowiec jako pierwszy na świecie zsyntetyzował niezwykle popularne dziś THC. Profesor Mechoulam to również jeden z głównych odkrywców układu endokannbinoidowego, a także w ogóle jeden z pionierów badań na konopiami.

Raphael Mechoulam urodził się w 1930 roku, w stolicy Bułgarii, Sofii w rodzinie żydowskiej. Całe swoje dorosłe życie poświęcił nauce, a obszarem jego badań były konopie, szczególnie kannabinoidy. Mechoulam przez wiele lat był profesorem chemii medycznej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Można śmiało powiedzieć, że profesor Mechoulam był jednym z największych naukowców w dziejach badającym konopie. Jego prace podłożyły podwaliny pod rozwój współczesnych badań nad właściwościami leczniczymi marihuany.

Co ciekawe, profesor Mechoulam niemal do samego końca badał konopie. Jeszcze w 2019 roku, ogłosił kolejny przełom naukowy, który dotyczył syntetycznie stabilnych kwasów kannabidiolowych (CBDA).

Zmarły Raphael Mechoulam był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także wielkim orędownikiem konopi. Przy każdej nadarzającej się okazji profesor starał się wywrzeć presję na rządzących, aby ci nie tylko zwrócili uwagę na potencjał cannabis’u, ale także, aby zainwestowali w badania nad rośliną.

Jeżeli jesteście ciekawi dokładnych dokonań profesora Raphaela Mechoulama to zapraszamy do artykułu, który napisaliśmy na łamach CNBS.pl całkiem niedawno – jeszcze za życia tego wybitnego naukowca.

A tymczasem jako przedstawiciele branży konopnej, dziękujemy Ci za wszystko profesorze Mechoulam. Spoczywaj w pokoju.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły