News

Zurych uruchomi pilotażowy program marihuany rekreacyjnej

Panorama Zurycha

Największe miasto Szwajcarii – Zurych ogłosiło, że od jesieni przyszłego roku wystartuje pilotażowy program marihuany, który umożliwi zakup konopi indyjskich w mieście. Eksperymentalny projekt ma potrwać 3,5 roku.

Jak donosi Swissinfo w ramach programu pilotażowego, Zurych umożliwi mieszkańcom zakup konopi indyjskich w aptekach i w tzw. social clubs. Wdrożenie programu eksperymentalnego jest możliwe dzięki zmianom prawnym dokonanym przez parlament szwajcarski w tym roku.

Program wdrożeniowy marihuany o nazwie Zuri Can – Cannabis with Responsibility to absolutny ewenement na skalę światową. Do tej pory programy pilotażowe w obszarze konopi obejmowały jedynie marihuanę medyczną czy rynek konopi przemysłowych.

Trzyipółletni program wdrożeniowy pozwoli szwajcarskiemu miastu stworzyć rynek marihuany, a następnie ocenić skutki jego działania. Głównym celem badania jest zrozumienie dynamiki legalnego rynku i sposobu jego organizacji, w celu zwalczania nielegalnego rynku. Badaniu ma zostać poddany również wpływ legalnych konopi na mieszkańców miasta, który nadzorować będą psychiatrzy z Uniwersytetu Zuryskiego.

Start projektu wdrożeniowego przewidziano na jesień 2022 roku. Podmioty lokalne chcące wziąć udział w programie jako producenci konopi muszą uzyskać pozwolenie od Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego, aby zapewnić odpowiednie standardy jakości.

W przypadku uzyskania pozytywnych rezultatów projektu – Zurych, a być może nawet cała Szwajcaria zalegalizuje marihuanę rekreacyjną.

Jak informują lokalne media do projektu, oprócz Zurycha wkrótce mogą przyłączyć inne duże miasta Szwajcarii.

Źródło: swissinfo.ch

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły