Jeszcze w tym roku w dwóch holenderskich miastach – Bredzie i Tilburgu – wystartuje pilotażowy program, w ramach którego do tzw. miejskich coffeshopów trafi marihuana rekreacyjna od legalnych dostawców.
Wbrew obiegowej opinii, marihuana rekreacyjna w Holandii jest zakazana prawnie, a tamtejsze sklepy z „ganją” działają jedynie dzięki przyzwoleniu społecznemu i uwarunkowaniu kulturowym.
Niestety, niejasne ustawodawstwo konopne z roku na rok budzi coraz to więcej kontrowersji w Holandii, rezultatem czego lokalne władze zaczynają na własną rękę regulować pewne kwestie związane z rośliną. Tu warto wspomnieć o niedawnych działaniach władz Amsterdamu, które podjęły kroki w celu ograniczenia turystyki konopnej.
Nawarstwiające się problemy konopne wreszcie zwróciły uwagę władz rządowych, które po wielu latach, w końcu postanowiły działać. Co ciekawe, Niderlandccy rządzący zamiast dość szybkiej drogiej legislacyjnej, postanowili postawić na powolne badania dróg legalizacji konopi i – wzorem Szwajcarii – uruchomiły eksperymentalny projekt badawczy.
Eksperyment z Marihuaną
Pilotażowy projekt o nazwie Wietexperiment (tłum. Eksperyment z Marihuaną) ma za zadanie zbadanie możliwości wprowadzenie regulowanego rynku konopi w Holandii. Docelowo w dziesięciu miastach Niderlandów, „kawiarnie z marihuaną” mają zostać zaopatrzone nie tylko w „tradycyjne” produkty z czarnego rynku, ale też pochodzące od zatwierdzonych przez państwo hodowców.
Na każdym etapie badania działanie konopnych sklepów ma być ściśle kontrolowane a miejsca, gdzie będzie sprzedawana legalna marihuana, mają być analizowane pod kątem wpływu na lokalne społeczeństwo – z uwzględnieniem wskaźnika przestępczości.
Eksperyment, który rozpocznie się 15 grudnia bieżącego roku na początku obejmie jedynie dwa miasta, tj. Breda i Tilburg.
Dwie fazy
Cały program rozpocznie się od tzw. fazy wdrożeniowej, która potrwa do 6 miesięcy, w której główną uwagę władz skupi system łańcucha dostaw i wszystkie sprawy logistyczne związane z transportem konopi.
Następnie rozpocznie się „faza przejściowa”, w której wyznaczone sklepy w danych miastach będą mogły rozpocząć sprzedaż regulowanych produktów konopnych.
Warto zaznaczyć, że jeżeli w trakcie jednej z faz dojdzie do niebezpiecznych sytuacji zakłócających ład publiczny lub bezpieczeństwo, eksperyment zostanie natychmiastowo przerwany.
Zaznaczę jeszcze, że do tej pory jedynie dwa podmioty w Holandii otrzymały zezwolenie na legalną uprawę marihuany do celów rekreacyjnych – na razie na czas trwania eksperymentu.
Na koniec warto wspomnieć, że choć do tej pory dziesięć miast zgłosiło się do udziału w eksperymencie, tak nie wykluczone, że obejmie on większą liczbę aglomeracji.