News

Szwajcaria planuje ułatwić dostęp do marihuany

Szwajcaria

W Szwajcarii medyczna marihuana jest legalna. Niestety, dostęp do niej jest mocno utrudniony. Proponowane zmiany w przepisach miałyby to zmienić. Zgodnie z nimi pacjenci leczący się produktami z konopi nie potrzebowaliby już na nie recept. Rząd w Szwajcarii rozważa także opcję zalegalizowania marihuany rekreacyjnej. 

Obecnie pacjenci chcący leczyć się przy użyciu medycznej marihuany, muszą złożyć specjalny wniosek o zgodę na to w Federalnym Urzędzie Zdrowia. Dopiero gdy ją dostaną, otrzymują możliwość uzyskania recepty na lekarstwa, które powstały na bazie konopi. W 2018 roku liczba osób, która z nich skorzystała wyniosła 3000.

W związku z propozycją zmian w prawie regulującym dostęp do medycznej marihuany, poruszona została także kwestia ubezpieczenia. Zdaniem rządu szwajcarskiego, największą przeszkodę w zwrocie kosztów leczenia stanowi to, że nie istnieją wystarczające dowody naukowe potwierdzające skuteczność produktów z konopi. Aby rozwiązać ten problem władze szwajcarskie zamierzają rozpocząć własne badania nad marihuaną oraz jej zastosowaniem w medycynie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły