News

Wprowadzono zmiany w wystawianiu recept na medyczną marihuanę [Aktualizacja]

Lekarz przepisujący receptę

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, na mocy którego zmieniono zasady wystawiania recept na niektóre środki odurzające i psychotropowe, wśród których znalazła się medyczna marihuana. Szczegóły poniżej.

Aktualizacja

Jak potwierdził u źródła portal weednews.pl – Świat Zielonych Nowości, wg nowego rozporządzenia, badanie pacjenta, od którego ostatniej wizyty minęło więcej niż 3 miesiące, nie musi odbyć się osobiście w gabinecie — jak początkowo sugerowano — a może odbyć się w formie teleporady.

Oryginalna wiadomość (17 lipca)

Ministerstwo Zdrowia już w kwietniu zapowiadało zmiany w receptach wystawianych online na środki odurzające. Na odpowiednie kroki zdecydowano się po tym, jak uświadomiono sobie w resorcie zdrowia, iż dotychczasowe przepisy sprzyjały łatwemu wystawianiu recept online m.in. na medyczną marihuaną – po którą część osób sięgała w celu rekreacyjnym, a nie zdrowotnym.

Resort Zdrowia postanowił działać, w wyniku czego w ubiegłym tygodniu opublikowano treść rozporządzenia, na mocy którego konieczne jest osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza, zanim ten wystawi receptę na medyczną marihuanę, o ile od poprzedniej wizyty minęło więcej niż 3 miesiące.

2b. Recepta, o której mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, z późn. zm.)), na preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1 może być wystawiona, jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż 3 miesiące (…)

Przepisy w obecnym brzmieniu mają zlikwidować wydawanie recept m.in. na medyczne konopie przez Internet oraz po krótkiej rozmowie telefonicznej. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pomyłki lekarza będzie istniała możliwość wystawienia dodatkowej recepty.

Co jednak ciekawe, wprowadzono także dzienne limity wystawiania recept, które teraz wynoszą maksymalnie 300 na 80 pacjentów dziennie – z pewnymi wyjątkami.

Co oznacza to dla pacjentów medycznej marihuany? Jak zaznaczają osoby zaznajomione z branżą medyczną, rozporządzenie uderzy głównie w tzw. boty, czyli automaty zwane receptomatami, które bez żadnej weryfikacji stanu zdrowia, wystawiały recepty online na lecznicze konopie – oczywiście po odpowiedniej zapłacie.

Uspokajamy więc. Prawdziwi pacjenci nie muszą się niczego obawiać, ponieważ kwalifikacja i dostęp do terapii MM pozostaje niezmieniony.

Zaznaczę, że rozporządzenie oficjalnie wejdzie dwa tygodnie po jego oficjalnej publikacji, czyli pod koniec obecnego miesiąca.

Po więcej informacji odsyłamy Was do treści rozporządzenia, znajdującego się pod tym adresem.

 

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły