News

Badania: Użycie marihuany w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka

kobieta w ciąży

Badania kanadyjskich naukowców wskazują, że użycie marihuany w czasie ciąży może wiązać się ze znacznie większym ryzykiem urodzenia dziecka z autyzmem. Badacze podkreślają, że to największe badanie nad wpływem marihuany na płód, jakie do tej pory przeprowadzono.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Nature” i miało ono formę analizy danych. Dogłębnej analizie poddano wszystkie udokumentowane porody w Ontario w Kanadzie w latach 2007-2012.

Spośród grupy pół miliona kobiet, naukowcy znaleźli 2200 ciężarnych, które otwarcie przyznały się do stosowania marihuany w ciąży, lecz nie łączyły jej z innymi używkami jak alkohol czy twardsze narkotyki.

W badaniu wykazano, że u kobiet, które stosowały marihuanę w ciąży, istnieje znaczne większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka chorego na autyzm.

U kobiet, które zażywały konopie indyjskie w czasie ciąży, wykazano 1,5 raza większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z autyzmem – powiedziała autorka badań dr Darine El-Chaâr, specjalistka w dziedzinie medycyny płodowej

Jak podkreślają naukowcy, badanie miało na celu jedynie wskazać związek między użyciem marihuany w ciąży a autyzmem u dzieci. Nie zbadano skutków takiego powiązania, ani nawet jego przyczyn, wobec tego nie uwzględniono ilości i rodzaju marihuany używanej przez ciężarne. Nie było też informacji, w jakim okresie ciąży kobiety przyjmowały konopie ani jak często sięgały po używkę.

Autorka badań, wobec ustaleń swoich swojego zespołu zaapelowała do przyszłych mam, aby nie używały marihuany w czasie ciąży.

To nie są uspokajające ustalenia. Stanowczo odradzamy zażywanie konopi indyjskich podczas ciąży i karmienia piersią – podkreśliła dr El-Chaâr.

Warto podkreślić, że choć marihuana niewątpliwie znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, to według większości badań używanie jej w czasie ciąży może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia płodu.

Wcześniejsze badania na ten temat wykazały między innymi, że stosowanie marihuany podczas ciąży wiąże się z: niską masą urodzeniową dziecka, impulsywnością, nadpobudliwością, problemami z uwagą i innymi problemami poznawczymi i behawioralnymi.

Źródło: Focus

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły