News

Badania: Stosowanie marihuany nie obniża poziomu IQ

Nastolatek palący marihuanę

Przez dziesięciolecia za najważniejszy argument przeciwko legalizacji marihuany, niechętni używce, uważali proces „głupienia”. Teraz ten mit obalają najnowsze badania zespołu naukowców z Kolorado.

Grupą badawczą dla naukowców były bliźniaki. Jak tłumaczy jedna z prowadzących badanie dr Megan Ross, bliźnięta to idealny typ dla takiego badania, ponieważ w 100% dzielą swoje geny i wspólne czynniki środowiskowe (np. dorastały w tym samym gospodarstwie domowym). Tak więc, porównanie w obrębie dwóch par pozwala nam kontrolować genetykę i wiele czynników środowiskowych”.

Do badania wykorzystano 428 par bliźniaków, które różniły się pod względem używania konopi.

Wyniki badań w rzeczywistości pokazały, że naukowcy nie znaleźli różnicy w poziomie IQ między parami, w których panowały duże dysproporcje względem konsumpcji marihuany.

Nasze badania obalają wyniki badań, które sugerują, że używanie konopi indyjskich jest związane z gorszymi funkcjami poznawczymi – powiedziała dr Ross

Stwierdzono, jednak inną ciekawą zależność. W momencie, gdy jedno z bliźniaków sięgało po marihuanę, to częściej z grupy badanych można było zaobserwować spadek poziomu IQ dla obu bliźniaków.

Co najważniejsze zaobserwowano, że powstrzymanie się obu bliźniaków od używania konopi indyjskich, wcale nie zapewniło żadnej ochrony przed pogorszeniem się funkcji poznawczych.

Według badaczy takie wyniki badań wskazują, że prawdopodobnym czynnikiem decydującym o zmniejszeniu się funkcji poznawczej jest genetyka lub/i wpływ środowiska.

Ogólnie rzecz biorąc, jest jeszcze wiele rzeczy, których nie znamy na temat pozytywnych i negatywnych skutków marihuany. Więcej badań jest bardzo potrzebnych, aby zrozumieć różne wyniki związane z używaniem konopi indyjskich. Jest jeszcze tyle do nauczenia się o marihuanie i jej wpływie na nas w dłuższej perspektywie. Stare rozumowanie, które czyni cię głupim, nie jest już poparte naukowo. Nasze najlepsze badania sugerują, że używanie marihuany nie zaszkodzi twojej inteligencji. Więc następnym razem, gdy usłyszysz, jak ktoś ci mówi, że marihuana zgnije ci w mózgu – możesz po prostu skierować je na nasze badania – podsumowała dr Ross

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły