News

Następne zmiany w wydawaniu recept na medyczną marihuanę nadchodzą

medyczna marihuana

Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejne rozporządzenie, które zmienia warunki wystawienia recept m.in. na medyczną marihuanę. Szczegóły poniżej.

Zaledwie przed kilkoma dniami zadebiutowało nowe rozporządzenie, które zmieniło sposób wystawiania recept RPW (więcej informacji znajdziecie tutaj), a Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało kolejne zmiany w tym zakresie.

Jak przekazał portal rynekzdrowia.pl, od 1 listopada papierowe recepty na leki z kategorii RPW zostaną zupełnie wycofane. Oznacza to, że medyczna marihuana będzie mogła zostać przepisywana pacjentom jedynie drogą elektroniczną.

Jak to możliwe? Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło się odpowiednie wcześniej i nie czekając na długi proces legislacyjny w tej sprawie, postanowiło sięgnąć po raz kolejny po akt normatywny — rozporządzenie.

W rozporządzeniu wskazano, że od 1 listopada zniknie możliwość wystawiania recept papierowych na produkty lecznicze o kategorii dostępności RPW oraz inne możliwe do wydawania z apteki produkty lecznicze zawierające w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową.

Zmiany te to nie lada utrudnienie dla wykluczonych cyfrowo — głównie seniorów niezaznajomionych dobrze z technologią.

Jak tłumaczy jednak Ministerstwo Zdrowia, zmiany te są konieczne, aby ograniczyć skalę nadużyć i wymuszeń na recepty RPW, czyli te obejmujące środki psychoaktywne i psychotropowe. Z kolei elektroniczne recepty w bardzo łatwy sposób mogą być nadzorowane.

Poprzez zastrzeżenie, że recepta na produkty lecznicze ww. kategorii dostępności może być wystawiona wyłącznie w postaci elektronicznej, projektodawca chce osiągnąć rezultat ograniczenia skali omawianych naruszeń prawa przez zwiększenie nadzoru nad procesami preskrypcji — argumentuje Ministerstwo Zdrowia

Jak więc widzimy, Ministerstwo Zdrowia na serio zaczęło walczyć z przesadnie wystawianymi receptami m.in. na medyczną marihuanę — pytanie tylko czy na tym wszystkim nie stracą uczciwi pacjenci?

Opracowano na podstawie: rynekzdrowia.pl/WeedWeek

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły