News

Marihuana na półkach sklepowych w USA?

marihuana w sklepach

W zeszłym tygodniu John Mackey, CEO sieci amerykańskich supermarketów Whole Foods wyznał, że śledzi uważnie przepisy dotyczące konopi indyjskich. Zasugerował tym samym, że produkty z marihuany mogą pewnego dnia pojawić się na półkach sklepów. I nie miał na myśli jedynie produktów z CBD.

Jeśli marihuana zostanie zalegalizowana w Teksasie, są duże szanse na to, że będzie sprzedawana także w sklepach spożywczych

– powiedział Mackey podczas wydarzenia organizowanego przez Texas Tribune.

Czy produkty z konopi faktycznie mogłyby zostać wprowadzone do oferty Whole Foods? Oczywiście. Wcześniej jednak wiele musiałaby się wydarzyć by było to możliwe.

Zacznijmy od Teksasu, gdzie znajduje się główna siedziba Whole Foods i o którym wspomniał sam Mackey. Obecnie w tym stanie legalne są jedynie koncentraty CBD o niskiej zawartości THC. Mogą używać ich tylko pacjenci, którzy cierpią na padaczkę lekooporną. Inne produkty bazujące na marihuanie oraz ona sama są prawnie zabronione.

Są duże szanse na to, że ta sytuacja się zmieni. Jednak nawet najlepszy scenariusz zakłada zalegalizowanie marihuany nie wcześniej niż za dwa lata. Teksańska legislatura ma swoje posiedzenia co dwa lata, a legalizacja konopi nie znajduje się na liście najbliższej sesji. W stanie brakuje również procesu inicjującego dla wyborców, który w znacznym stopniu przyczynił się do legalizacji w innych stanach.

W USA marihuana jest legalna w 10 stanach oraz stolicy – Waszyngtonie. Jednak rynek jest tak ściśle regulowany że dostępność produktów z konopii w Whole Foods wydaje się nieco naciągane. Póki co w trzech stanach – Maine, Vermont i Michigan, a także w stolicy niemożliwa jest legalna sprzedaż. W pozostałych regulatorzy ściśle kontrolują cały proces sprzedaży, począwszy od reklam.

Problemem może być także obecność dzieci w Whole Foods. Warto zauważyć, że większość stanów USA nadal zakazuje sprzedaży alkoholi w sklepach spożywczych. I chociaż konopie indyjskie są ogólnie uważane za znacznie mniej niebezpieczne niż alkohol, w większości kręgów pozostają nieakceptowalne społecznie.

Nadchodzą zmiany

Pomimo przeszkód, prognozy Mackeya mogą być prorocze. Podczas gdy żaden stan prawnie nie pozwala sklepom spożywczym na sprzedaż marihuany, niektóre rozważają taką możliwość. Na przykład w Nowym Jorku, gdzie legislatura mogłaby zadecydować o legalizacji już w tym roku, właściciele sklepów „Bodega” planują jak najszybciej zacząć sprzedaż gotowych joint’ów w swojej sieci.

Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że sprzedaż marihuany stanie się lagalna na szczeblu federalnym w USA, co znacznie ułatwi sprzedaż marihuany w sklepach spożywczych. Jednak na taką zmianę będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły