News

Włochy. Nie będzie referendum w sprawie marihuany, przynajmniej na razie

Flaga Włoch

Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił w środę wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie legalizacji marihuany. Decyzja trybunału wzbudziła gniew zwolenników konopi, którzy uznali tę decyzję za cios w demokrację.

Propozycja referendum miała na celu zalegalizowanie upraw marihuany na własny użytek, a także złagodzenie kar za przestępstwa związane z używaniem konopi indyjskich we Włoszech.

Niestety propozycja zawierała również zapisy o liberalizacji prawa względem m.in. grzybów psylocybinowych, co jak się okazało, przekreśliło szansę na powodzenie referendum.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Giuliana Amato stwierdziła, że projekt referendum nie może zostać zatwierdzony, gdyż w jego treści znajdują się zapisy o liberalizacji twardych narkotyków (grzyby psylocybinowe). Sędzia Amato odwołała się do zapisów międzynarodowych, które mogłyby zostać naruszone w przypadku dopuszczenia propozycji do glosowania referendalnego.

Prawodawca Riccardo Magi, jeden z głównych zwolenników propozycji liberalizującej prawo narkotykowe we Włoszech, powiedział agencji Reuters, że decyzja trybunału to straszliwy cios dla demokracji, szczególnie po tym, jak setki tysięcy ludzi podpisało się pod wnioskiem.

Co ciekawe, dzień wcześniej włoski Trybunał odrzucił wniosek o referendum w spawie eutanazji.

Zwolennicy marihuany we Włoszech liczący na legalną ganję będą musieli teraz stworzyć nowy projekt ustawy – tym razem już bez zapisów względem innych narkotyków.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły