News

Stan Montana przygotowuje się do legalizacji marihuany

Stan Montana

Parlamentarzyści stanu Montana znajdującego się w USA rozpoczęli pracę nad ustawami, które zalegalizują marihuanę rekreacyjną. Jak podaje lokalna telewizja KPAX, obecnie politycy rozważają trzy drogi do legalizacji konopi indyjskich, które odzwierciedlenie znajdują w trzech osobnych aktach.

Stan Montana to jeden z czterech stanów, w którym w ubiegłym roku mieszkańcy opowiedzieli się za legalizacją marihuany podczas głosowania referendalnego.

Teraz politycy parlamentu stanowego przedstawili kilka wizji na temat legalizacji. Propozycje nowego prawa zawarto w trzech, różniących się od siebie aktach o nazwie House Bills oznaczonych numerami: 701, 670 i 707. Wszystkie zgłoszone projekty są autorstwa republikańskich członków Izby.

Jak podaje telewizja KPAX, wszystkie z trzech projektów, po krótkiej debacie pomyślnie przeszły głosowanie wstępne w Izbie Stanowej. Pomimo że wszystkie te projekty łączy chęć ustanowienia legalnej marihuany w stanie Montana, to jednak ich treść różni się diametralnie w wielu fundamentalnych kwestiach.

House Bill 701, którego autorem jest polityk Mike Hopkins, ustanowiłby oddzielne licencje dla medycznych i rekreacyjnych dyspenserów, ograniczyłby licencje dla istniejących dostawców marihuany na 18 miesięcy, wymagałby zezwalania na działalność związaną z marihuaną i wysyłałby część przychodów z podatków do biura Gov. Grega Gianforte‚a oraz na konto fundacji ‚HEART Fund’, która zajmuje się zdrowiem psychicznym i leczeniem uzależnień.

Z kolei House Bill 670, autorstwa Dereka Skeesa i Mata Regiera zakłada stworzenie jednej licencji na sprzedaż marihuany medycznej i rekreacyjnej. Ponadto jedną trzecią przychodów z rekreacyjnej marihuany miałaby wpływać do funduszu powierniczego, który zajmie się negatywnymi skutkami używania marihuany. Z kolei reszta pieniędzy z podatków przeznaczona zostałaby na zobowiązania emerytalne pracowników państwowych.

I wreszcie House Bill 707 złożony przez Brada Tschida, którego głównym założeniem jest stworzenie trzywarstwowego systemu, podobnego do regulacji alkoholowych, w których hodowcy marihuany sprzedawaliby roślinę hurtownikom, którzy sprzedawaliby ją dyspenserom. Jednocześnie projekt Tschida zakłada licencję na uprawę marihuany w domu, a także mówi o wpływach podatkowych, jako środkach  funduszu ogólnego.

Teraz politycy będą musieli zdecydować, który z powyższych scenariuszy legalizacyjnych będzie najlepszy dla stanu. Pomimo debat w parlamencie mieszkańcy Montany mogą być spokojni o legalną marihuanę w stanie, ze względu na wiążące referendum z ubiegłego roku, w którym większość głosujących powiedziała TAK legalnym konopiom indyjskim.

Źródło: 420Intel

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły