News

Włochy. Dekryminalizacja domowych upraw konopi indyjskich na ostatniej prostej

sadzonki konopi

Wszystko na to wskazuje, że Włosi już wkrótce będą mogli cieszyć się możliwością uprawy konopi indyjskich na własny użytek. Komisja sprawiedliwości niższej izby przyjęła bowiem ustawę, która dopuszcza domową uprawę marihuany do 4 sadzonek. Projekt konopny trafi teraz parlamentu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowany.

Nowe prawo konopne we Włoszech to efekt decyzji tamtejszego Sądu Najwyższego sprzed 2 lat, który orzekł, że domowa uprawa konopi na własny użytek nie może być traktowana jako przestępstwo. Inicjatorem ustawy liberalizującej kwestię domowych upraw konopi był lewicowy polityk i parlamentarzysta Riccardo Magi.

Oprócz domowej uprawy marihuany na własny użytek nowe prawo ma podnieść również kary więzienia za przemyt i nielegalny handel konopiami – z 6 do 10 lat pozbawienia wolności.

Nową ustawę popiera większość parlamentu włoskiego z najmocniejszym Ruchem Pięciu Gwiazd na czele. Co ciekawe w sprawię ustawy, zarysował się mocny podział na lewą i prawą stronę sporu politycznego. Lewica (Ruch Pięciu Gwiazd, Liga Demokratyczna) mówi TAK domowym uprawom, z kolei prawica (Forza Italia, Fdl, Lega) kategorycznie odrzuca propozycję nowego prawa.

Teraz ustawa konopna poddana będzie poprawkom, a następnie trafi pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym włoskiej Izby Deputowanych.

Jeśli parlamentarzyści przegłosują ustawę, to Włochy staną się 3 państwem Europy – po Hiszpanii i Czechach – gdzie dopuszcza się domową uprawę marihuany na własny użytek.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły