News

Dlaczego THC powoduje negatywne skutki u niektórych?

Naukowcy

Palaczy marihuany można podzielić na dwie grupy. Do jednej zaliczamy tych, u których wywołuje ona dobry nastrój oraz ekstazę. Natomiast drugą grupę tworzą palacze, u których powoduje ona lęk, niepokój, a czasem nawet paranoje. Dlaczego tak jest? Odpowiedzi na to pytanie szukali naukowcy z Western University w Ontario w Kanadzie. W Scientific Reports opublikowali wyniki swoich badań. 

Naukowcy z Kanady próbowali dowiedzieć się, jak THC oddziałuje na poszczególne części mózgu. Do swoich badań wykorzystali szczury. W trakcie przeprowadzania eksperymentów odkryli, że jeśli przód mózgu jest bardziej wrażliwy, to wówczas palenie marihuany wywołuje pozytywne emocje. Natomiast jeśli bardziej wrażliwa jest tylna część mózgu, to wtedy marihuana może wywoływać lęki i niepokoje.

Steven R. Laviolette – wchodzący w skład grupy naukowców zajmujących się tym tematem

Nie wiemy dlaczego istnieją różnice w reakcjach na THC. Wiemy dużo o długofalowych i krótkoterminowych skutkach. Ale bardzo mało wiemy o konkretnych obszarach mózgu odpowiedzialnych za niezależne kontrolowanie tych efektów

Grupa naukowców z  Western University w Ontario w Kanadzie rozważa przeprowadzenie kolejnych badań, w których materiałem badawczym będzie mózg ludzki, a nie zwierzęcy. Konieczność prowadzenia badań w tym kierunku uzasadniają tym, że jak na razie wiedza naukowa dotycząca wpływu THC na mózg człowieka jest ograniczona.

Ostatnio pojawia się coraz więcej badań nad konopiami oraz ich wpływie na człowieka. W zeszłym miesiącu opublikowane zostały wyniki badań, zgodnie z którymi palenie marihuany w ciąży może być odpowiedzialne ze przedwczesny poród. Natomiast Canadian Institutes of Health Researches zamierza przeznaczyć 24,5 miliona dolarów na badania nad konopiami indyjskimi. Kwota ta będzie wspierać 26 projektów, które będą zajmować się badaniami nad wykorzystaniem oleju z konopi oraz kannabinoidów w leczeniu bólu i lęków.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły