News

Sąd Najwyższy Włoch: Domowa uprawa konopi nie jest przestępstwem

Flaga Włoch

Historyczny wyrok Sądu Najwyższego w Rzymie. Władza sądownicza orzekła, że domowa uprawa konopi indyjskich jest legalna pod warunkiem, że jest ona prowadzona na poziomie „osobistej konsumpcji”.

Według informacji internationalhighlife, orzeczenie rzymskiego sądu pochodzi z 19 grudnia, lecz rozgłos zyskało dopiero po tym, jak agencje prasowe nagłośniły sprawę.

Wyrok sądu dotyczył sprawy mężczyzny, który wnosił o uchyleniu wyroku, po tym, jak został on postawiony w stan oskarżenia za uprawę dwóch roślin konopi.

Sąd podkreślił w orzeczeniu, że uprawa nie może być ścigana sądownie, jeśli prowadzona jest wyłącznie w celu konsumpcji osobistej z zachowaniem odpowiedniego umiaru.

Decyzje sądu z zadowoleniem przyjęli politycy działający na rzecz liberalizacji prawa konopi we Włoszech, którzy dostrzegli możliwość utorowania sobie tym wyrokiem drogi do legalizacji.

Sąd otworzył drogę, teraz to zależy od nas – stwierdził Matteo Mantero, senator z koalicyjnego Ruchu 5 Gwiazd.

Mantero, który aktywnie działa na rzecz legalizacji konopi we Włoszech, już wcześniej w tym roku zgłosił poprawkę do budżetu, która zakładała regulacje prawa konopnego. Na nieszczęście dla zwolenników legalizacji, poprawka ta została odrzucona przez konserwatystów z partii Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Mimo takiego wyroku włoskiego sądu, wśród polityków, wciąż istnieje wielu przeciwników konopi indyjskich. Senator Forza Italia Maurizio Gasparri zapowiedział, że jeśli centroprawicowa koalicja dojdzie do władzy, to pierwszą jej decyzją będzie unieważnienie orzeczenia Sądu Najwyższego.

Sytuacja konopi we Włoszech jest nieco trudna do określenia. Od 2016 roku legalna jest tzw. marihuana light o niskiej zawartości THC, która w Polsce znana jest jako susz CBD.

Mimo tego, że zawartość THC w marihuanie light jest znikoma, to ówczesny minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini próbował zamknąć wszystkie sklepy sprzedające susz, tłumacząc się, że nie chce, aby „państwo stało się handlarzem narkotyków”.

Orzeczenie Sądu Najwyższego, jednak daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Włosi zalegalizują konopie indyjskie, a na tę chwilę muszą zadowolić się możliwością uprawy małych ilości konopi na własny użytek.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły