News

USA: Senat Rhode Island zagłosował za legalizacją marihuany

Senat Rhode Island

Na początku tego tygodnia deputowani stanowego senatu Rhode Island (USA) stosunkiem głosów 29-9 poparli ustawę legalizującą marihuanę rekreacyjną. Gubernator stanu Dan McKee ogłosił, że popiera legalizacje, jednocześnie zaapelował o cierpliwość w tej kwestii.

Ustawa, która pomyślnie przeszła przez głosowanie w Senacie, stworzona została przez Michaela McCaffrey’a, demokratę i lidera Większości Senatu oraz przewodniczącego Health&Human Services Joshuę Millera.

Gdyby przegłosowany w Senacie projekt przeszedł pomyślnie cały proces legislacyjny, to wówczas marihuana rekreacyjna w Rhode Island stałaby się legalna dla osób powyżej 21 roku życia.

Ponadto dozwolone byłoby posiadanie do jednej uncji (~ 28 g) marihuany na własny użytek, a także możliwa byłaby uprawa do 6 roślinek konopi indyjskich na gospodarstwo domowe.

Ustawa zakłada również stworzenie regulowanego rynku marihuany, który kontrolowany byłby przez specjalny organ o nazwie Cannabis Control Commission, który miałby za zadanie śledzić legalną marihuanę i wydawać licencje potencjalnym sprzedawcom.

W projekcie przedstawiono również propozycje wprowadzenia 7-procentowego podatku od sprzedaży marihuany rekreacyjnej, a także 10-procentowego podatku specjalnego.

Warto zauważyć, że ustawa senacka to już trzecia ustawa legalizująca marihuanę, która przewija się przez parlament Rhode Island. Pozostałe dwie zostały zaproponowane, kolejno przez gubernatora McKee’ya i innego demokratę, Scotta Slatera (Izba Reprezentantów).

Dominick Ruggerio, przewodniczący Senatu Rhode Island twierdzi, że jedynie ścisła współpraca obu izb parlamentu stanowego i gubernatora zaowocuje pomyślną legalizacją.

Gubernator McKee zapowiedział, że jest gotowy na współpracę, ale jednocześnie uspokoił, że temat marihuany nie jest dla niego obecnie priorytetem.

O dalszych losach projektu zadecyduje teraz Izba Reprezentantów Rhode Island.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły