News

Kanada: Ceny marihuany spadają

Kanada

W Kanadzie po raz pierwszy od czasów legalizacji obniżono cenę za marihuanę. Konopie indyjskie sprzedawane na czarnym rynku wciąż jednak pozostają tańsze.

Od 2018 roku, odkąd marihuana stała się legalną używką w Kanadzie, stale poddawana jest kontroli przez Kanadyjski urząd statystyczny. Według badań tego urzędu cena konopi indyjskich w 3 kwartale bieżącego roku wyniosła 10,23 dolarów za ilość mniejszą niż 1,49 g. Jest to cena o 42 centy niższa od poprzedniej uwzględnionej w statystykach.

W ubiegłym roku, co prawda średnia cena za taką ilość wynosiła 9,75 dolara, jednak po legalizacji marihuany ceny wzrosły o 17%. Sklepy prowadzące sprzedaż konopi indyjskich mogą zaopatrywać się tylko i wyłącznie u licencjonowanych dostawców, a marihuana objęta jest akcyzą. Dzięki legalizacji w pierwszej połowie roku do budżetu Kanadyjskiego wpłynęło 186 mln dolarów z tytułu akcyzy oraz podatków pośrednich.

W parze z obniżką cen w legalnym obiegu obniżyła się również cena czarnorynkowej marihuany. Za gram czarnorynkowej konopi trzeba zapłacić ok. 5,59 dolarów kanadyjskich. W Kanadzie wraz z legalizacją wprowadzono system ewidencjonowania wielkości sprzedaży. Zadaniem systemu jest uniemożliwienie dostania się do oficjalnego obiegu czarnorynkowej marihuany. Przedsiębiorstwa posiadające licencję na handel konopiami zobowiązane są co miesiąc przesyłać dane statystyczne do ministerstwa zdrowia. Dane te udostępniane są potem na specjalnej stronie prowadzonej przez urząd statystyczny.

Urząd statystyczny zbiera również dane na temat wydatków gospodarstw domowych. Według tych danych, średnie wydatki gospodarstwa domowego na marihuanę niemedyczną wyniosły średnio 443 dolarów kanadyjskich (w ujęciu rocznym).

Kanadyjskie ustawodawstwo w kwestii konopi zezwala na posiadanie przy sobie do 30 gram konopi oraz możliwość uprawy do czterech roślin.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły