News

Hiszpański Kongres powołuje organ ds. medycznej marihuany

Medyczna Marihuana

Marihuana, choć cieszy się dużą swobodą w Hiszpanii, do tej pory nie była rozróżniana na rekreacyjną i medyczną. Teraz ma to się zmienić, ponieważ hiszpański kongres 10 czerwca powołał do życia Medical Cannabis Committee, czyli podkomisję, która ma za zadanie zaproponować regulacje prawne ws. medycznej marihuany.

Hiszpania to drugi, po Holandii, co do wielkości rynek marihuany w Europie. Popularny w szczególności jest region Barcelony, gdzie znajduje się przeszło 200 coffe shopów sprzedających konopie indyjskie.

Pomimo dużej popularności marihuany w Hiszpanii i przyzwolenia społecznego na jej konsumowanie, tamtejsze prawo do dziś nie rozróżnia stosowania konopi do celów rekreacyjnych czy medycznych.

Co dziwniejsze, prawo hiszpańskie wspomina o medycznej marihuanie jedynie w kontekście licencjonowanych upraw, które jednak przeznaczone mogą być jedynie do celów naukowych.

Taki stan rzeczy wkrótce ma ulec zmianie, ponieważ hiszpańscy deputowani powołali na początku czerwca podkomisje Medical Cannabis Committee (MCC), której głównym zadaniem jest uregulowanie rynku konopi leczniczych w Hiszpanii.

W pierwszej kolejności MCC będzie miał za zadanie zbadać i przeanalizować przepisy innych krajów europejskich, w których medyczna marihuana jest już zalegalizowana.

MCC przyjrzy się również się badaniom i opracowaniom naukowym na temat zastosowania konopi w medycynie.

Od opinii podkomisji parlamentarnej będzie zależeć teraz przyszłość regulowanego rynku medycznej marihuany w Hiszpanii. Wyniki ustaleń MCC mają być dostępne w 2022 roku.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły