News

Teksas: afera korupcyjna z konopiami w tle. Zatrzymano konsultanta politycznego

Ręce zapięte w kajdanki

W ubiegłym tygodniu policja w Teksasie zatrzymała głównego konsultanta politycznego teksańskiego komisarza ds. rolnictwa, Todda Smitha. Według ustaleń śledczych miał on przyjmować łapówki w zamian za wydawanie stanowych licencji na uprawę konopi.

Todd Smith, główny konsultant polityczny teksańskiego komisarza ds. rolnictwa Sida Millera, został aresztowany na początku ubiegłego tygodnia w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Z ujawnionych informacji wynika, że konsultant Smith miał otrzymać ok. 55 tysięcy dolarów w gotówce w zamian za gwarancje udzielenia licencji na uprawę konopi w Teksasie.

Smith według śledczych działał w grupie przestępczej, która wyłudziła łącznie 150 tys. dolarów.

Jak ustalili oskarżyciele, Smith miał wydawać zezwolenia na uprawę konopi, na podstawie fałszywych badań i kontroli, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca.

Todd Smith dzień po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy z biura antykorupcyjnego wpłacił kaucję w wysokości 10 tys. dolarów i wyszedł na wolność. Polityk zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom o korupcję i informuje, że będzie współpracować ze służbami, w celu wyjaśnienia sprawy.

Przełożony Smitha, komisarz Sid Miller zaprzecza w mediach, jakoby wiedział o działaniach swojego podwładnego.

Śledczy z Texas Rangers’ Public Integrity Unit, którzy badają trop korupcyjny w sprawie handlu licencjami, zapowiedzieli na poniedziałkowej konferencji prasowej, że na bieżąco będą informować opinię publiczną o toczącym się śledztwie.

W mediach amerykańskich pojawiają się informacje, jakoby pieniądze pozyskane przez Smitha miałyby zasilić budżet potrzebny na przyszłą kampanię wyborczą.

Ze szczątkowych informacji wiemy również, że prawdopodobnie Smith działał za pomocą pośrednika, którego tożsamości jeszcze nie ustalono.

Na niekorzyść Todda Smitha przemawia fakt, że w przeszłości był on już podejrzany o podobne przestępstwo.

Smith w 2018 roku, według ustaleń dziennikarzy miał obiecać jednemu z biznesmenów z San Antonio, posadę w departamencie rolnictwa w Teksasie w zamian za wpłacenie datków na kampanie wyborczą prowadzoną przez komisarza Sida Millera.

Wówczas jednak nie wszczęto postępowania karnego przeciwko Smithowi.

Źródło: texastribune.org

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły