News

Przegląd badań: konopie o wysokim stężeniu THC bardziej uzależniające

konopie w mózgu

Najnowszy przegląd badań naukowców z Wielkiej Brytanii wskazuję na to, że konopie o wysokiej zawartości THC częściej prowadzą do uzależnień. Wraz ze wzrostem psychoaktywnego kanabinoidu ma rosnąć także liczba przypadków niektórych chorób o podłożu psychicznym.

Praca badawcza naukowców z Grupy ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie w Bath była skupiona wokół zależności między odmianami i produktami z konopi indyjskich a uzależnieniem i problemami ze zdrowiem psychicznym.

Analiza badaczy zamieszczona na łamach prestiżowego czasopisma medycznego The Lancet opierała się na przeglądzie 20 badań, w których łącznie udział wzięło blisko 120 tysięcy osób.

Naukowcy w analizie ustalili standardową jednostkę psychoaktywnego kannabinoidu na poziomie 5 miligramów THC. Takie stężenie ma dawać łagodne odurzenie dla użytkowników, którzy sporadycznie sięgają po marihuanę.

Wyniki analizy byly jednoznaczne – im wyższe stężenie THC, tym większe ryzyko uzależnienia się od konopi indyjskich. W jednym z najbardziej jakościowych badań wziętych pod uwagę w publikacji, używanie marihuany o wysokiej zawartości THC wiązało się nawet z czterokrotnie zwiększonym ryzykiem uzależnienia, w porównaniu do stosowania konopi o niskiej mocy.

W ciągu ostatniej dekady zaobserwowano nawet 76-procentowy wzrost liczby osób rozpoczynających leczenie uzależnienia od konopi indyjskich (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii). W tym samym czasie średnie stężenie THC w produkatach konopnych stale rosło – zauważa współautor badania Tom Freeman.

Brytyjski zespół naukowców z Tomem Freeman’em przeanalizował również wpływ dawek THC na zdrowie psychiczne. Tu również przegląd badań dostarczył ciekawych informacji. Jak stwierdzono, większa moc THC wiązała się ze wzrostem występowania psychoz.

Ponadto badanie z 2020 roku wykazało, że użytkownicy marihuany konsumujący konopie o dużej sile THC wydają się być bardziej narażeni na rozwój zaburzeń lękowych niż ci, którzy palą słabsze odmiany marihuany.

Autorzy poinformowali o potrzebie wprowadzenia strategii, które zwiększyłyby bezpieczeństwo używania konopi indyjskich. Takie bezpieczeństwo zapewnić może jednak tylko legalizacja, która doprowadziłaby do powszechnej kontroli dostępnych produktów.

Na sam koniec naukowcy podkreślili, że osoby używające marihuany do celów rekreacyjnych mogą zmniejszyć ryzyko szkód, sięgając po produkty o niższej sile THC.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły