News

Medyczna marihuana w MMA. Zawodnik dostał zielone światło

Elias Theodorou

Weteran sztuk walki i były zawodnik UFC, Elias Theodorou otrzymał zgodę od komisji sportowej w Kolumbii Brytyjskiej na używanie medycznej marihuany. To pierwszy profesjonalny zawodnik w historii MMA, który otrzymał takie pozwolenie.

Zgodnie z decyzją komisji sportowej w Kolumbii Brytyjskiej, o której poinformował management zawodnika, 31-letni Kanadyjczyk został zwolniony z zakazu używania medycznej marihuany do celów terapeutycznych na zasadzie TUE, czyli terapeutycznego wyjątku.

Terapeutyczny wyjątek pozwala zawodnikowi na dalsze używanie zabronionej wcześniej substancji w celach leczniczych i chroni go przed karami związanymi z testami antydopingowymi. Zasada Terapeutycznego wyjątku (TUE) respektowana jest przez główny organ antydopingowy w USA, czyli Amerykańską Agencję Antydopingową (USADA).

Warto zauważyć, że sprawa Thedorou jest precedensem, a więc może być użyta w przyszłości jako wiążąca i stanowić  doskonały argument do przyszłych decyzji różnych federacji walk i agencji antydopingowych w sprawach medycznej marihuany.

Ta decyzja podnosi również możliwość dyskusji na temat, czy w ogóle marihuana medyczna powinna znajdować się na liście substancji zakazanych w świecie sportu.

Sam Theodorou to powszechnie znany w środowisku zwolennik medycznej marihuany, który starał się o pozwolenie do używania medycznych konopi już od wielu lat. Tym razem jednak komisja lekarska z Kolumbii Brytyjskiej uznała, że jego historia leczenia konopiami jest rzetelna i dobrze udokumentowana, co stanowiło podstawę do pozytywnego rozpatrzenia wniosku zawodnika.

Theodorou nie krył z tego powodu swojego zadowolenia, jak jednak dodał, wciąż będzie on zaangażowany w walkę o prawa do użycia konopi dla innych sportowców.

Jestem wdzięczny zarówno jako pacjent, jak i sportowiec za zatwierdzenie mojego medycznego wyjątku (TUE) dla marihuany przez komisję lekarską, uznając moje podstawowe kanadyjskie prawo do leków przepisanych przez mojego lekarza. Pozostaję zaangażowany w walkę z negatywnym piętnem marihuany medycznej, nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich sportowców. – skomentował kanadyjski zawodnik

Elias Theodorou to zwycięzca jednej z edycji programu The Ultimate Fighter. W największej na świecie organizacji walk sztuk mieszanych stoczył 11 walk, z czego przegrał 3.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły