News

Niemcy stawiają na dekryminalizację marihuany. Legalizacja w przyszłości

Konopna flaga Niemiec

Dekryminalizacja posiadania i uprawy marihuany oraz kluby konope – to oficjalna propozycja niemieckiego rządu dotycząca nadchodzącego ustawodawstwa konopnego, o której poinformowano w tym tygodniu. Dekryminalizacja ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Początkowo rząd niemiecki planował pełną legalizację marihuany rekreacyjnej. Niestety dla zwolenników konopi na przeszkodzie – wbrew wcześniejszym sygnałom – stanęło międzynarodowe prawo, które uniemożliwiło szybką i sprawną legalizację w Niemczech.

Władze niemieckie nie poddały się jednak i ekspresowo opracowały kompromisowe rozwiązanie, które zakłada dekryminalizację konopi indyjskich oraz funkcjonowanie klubów konopnych, jakie znamy m.in. z Barcelony.

Nowe plany

Nowa propozycja niemieckiego rządu zakłada dopuszczenie do posiadania przez osoby dorosłe do 25 gramów konopi indyjskich. Możliwa byłaby również domowa uprawa konopi – do 3 żeńskich roślin kwitnących, które musiałyby być zabezpieczone przed dostępem dzieci i młodzieży.

Jednym z najważniejszych rozwiązań zaproponowanych przez rządzących względem konopi indyjskich jest system tzw. klubów konopnych.

Zakłada on istnienie działających w określonych normach prawnych stowarzyszeń non-profit, które mogłyby wspólnie uprawiać konopie indyjskie do celów rekreacyjnych i sprzedawać je wyłącznie członkom klubu na własny użytek.

W jednym stowarzyszeniu konopnym byłoby maksymalnie 500 osób, które musiałyby mieć ukończony co najmniej 18 rok życia. Do członkostwa w takim klubie wymagane miałoby być dodatkowo miejsce stałego zamieszkania bądź pobytu w Niemczech.

Co ważne, jedna osoba mogłaby zostać członkiem wyłącznie jednego takiego stowarzyszenia i obowiązywałyby ją poniższe limity:

  • 25 gramów konopi indyjskich dziennie
  • 50 gramów konopi indyjskich miesięcznie
  • 7 nasion lub 5 sadzonek miesięcznie

Co ciekawe osoby poniżej 21 roku życia mają mieć do dyspozycji mniejsze ilośći konopi np. 30 gramów konopi miesięcznie.

Program pilotażowy

Niemiecki rząd przy okazji ujawnienia planu dekryminalizacji zapowiedział przeprowadzenie eksperymentu, polegającego na regulowanym dostępie do marihuany rekreacyjnej dla wytypowanych osób.

Pilotażowy program marihuany znany jest od niedawna dzięki Szwajcarii, która jako pierwsze państwo na świecie zdecydowała się przeprowadzić taki eksperyment.

Niemiecki program miałby potrwać 5 lat i dać odpowiedzi na temat pełnej legalizacji marihuany, z której niemieccy politycy nie chcą jeszcze rezygnować.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły