Poradniki Zdrowie

Co to jest „bad trip” i jak mu zapobiec

zagubiony i zdezorientowany mężczyzna

Każdy, kto choć raz w życiu raz miał kontakt z psychoaktywnymi substancjami, takimi jak np. marihuana, zapewne słyszał o nim bądź przeżył na własnej skórze tzw. bad tripa. Owiana złą sławą „nieudana podróż” to stan, który za wszelką cenę wszyscy miłośnicy dobrej zabawy” chcieliby uniknąć. W niniejszym artykule podpowiadamy jak zminimalizować ryzyko wystąpienia bad tripa, a także jak reagować, jeżeli już się pojawi.

Co to jest bad trip?

Frazą bad trip (z ang. zła podróż) przyjęło określać się stan przeżywania przykrych i nieprzyjemnych doświadczeń, które są bezpośrednim następstwem sięgnięcia po psychoaktywne substancje. Bad trip może przybrać formę zniekształconej rzeczywistości, która dodatkowo staje się wówczas motorem napędowym spirali negatywnych myśli.

Bad trip, choć używany najczęściej w kontekście substancji psychodelicznych – o mocnym działaniu halucynogennym – takich jak, LSD czy psylocybina, może dotyczyć także takich substancji psychoaktywnych, jak marihuana czy nawet alkohol.

bad trip

Bad trip przybierać może bowiem różne formy, które będą oddziaływać na organizm w różnym natężeniu. Co ciekawe, anegdotyczny bad trip to zestaw nieprzyjemnych objawów nie tylko psychicznych, ale równie często fizycznych, których wspólnym mianownikiem jest dyskomfort oraz niepokój, który w szybki sposób przeradza się w lęk – czasem nawet paniczny.

Powody wystąpienia bad tripa

Przyczyn wystąpienia bad tripa może być wiele. Często te niesprzyjające czynniki łączą się, tym samym kumulując nieprzyjemne odczucia płynące z obcowania z daną substancją. O to kilka zasadniczych przyczyn „złej podróży”.

Indywidualne uwarunkowania

Jedną z przyczyn bad tripa może być nasza odmienność. Każdy z nas ma przecież unikalne doświadczenia i historie, które kształtują naszą psychikę i osobowość. Uwarunkowania na tej płaszczyźnie odnoszą się również do naszych genów i biologii organizmu ogólnie.

Nie bez znaczenia dla obcowania z psychoaktywnymi substancjami będą nasze predyspozycje, spokój ducha, trwające wydarzenia w życiu osobistym, czy też historia chorób. Często bad tripa doświadczają osoby, które mają niezaleczone traumy z przeszłości np. dzieciństwa.

To właśnie poprzez indywidualne uwarunkowania nigdy nie możemy być w 100% pewni – i to mimo najlepszego przygotowania – że nie przydarzy nam się bad trip.

Przedawkowanie

Jedną z najczęstszych przyczyn bad tripa jest zbyt duża dawka przyjętej substancji. Działająca na ośrodkowy układ nerwowy substancja psychoaktywna w zbyt dużej dawce może zupełnie zakłócić kontrolę użytkownika, w rezultacie doprowadzając do jego dezorientacji, czego następstwem jest niepokój wewnętrzny oraz lęk.

Rodzaj substancji i sposób przyjęcia

Obok zbyt dużej dawki, do pojawienia się bad tripa często przyczynia się dany rodzaj substancji np. odmiana marihuany i sposób jej przyjęcia. Często nieprzygotowany organizm, może czuć się przytłoczony intensywnymi doznaniami, jakie zapewnia dany towar. I o dziwo nie dotyczy to wyłącznie świeżaków danej substancji, czego najlepszym przykładem jest żywność z marihuany tzw. edibles, które swoją siłą niejednokrotnie zaskoczyły niejednego weterana suszu.

Otoczenie

Nie bez znaczenia jest też otoczenie konsumenta substancji. Hałas, chaos, tłok czy intensywne światła mogą być bodźcami, które wyzwolą negatywne emocje u użytkowników substancji psychoaktywnych. Powód? Substancje te w zdecydowanej większości intensyfikują przeżycia, zapewniając niejednokrotnie niespotykany wcześniej napływ sygnałów, które z łatwością mogą stać się wyzwalaczami bad tripa.

Nastawienie i kondycja psychiczna

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu krzywej fazy będzie nieodpowiednie nastawienie, bądź problemy natury psychicznej. Nerwowość, niezdrowa ekscytacja czy wręcz strach przed substancją może w sposób negatywny odbić się na doświadczeniu. Również sięganie po używki w stanach depresyjnych czy lękowych zawsze będzie niosło za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia bad tripa.

Niebezpieczne połączenia

Do wystąpienia bad tripa przyczynić się może także połączenie substancji psychoaktywnych czy leków, które w sposób nieprzewidywalny mogą wchodzić ze sobą w gwałtowne reakcje. Niektóre kombinacje substancji mogą prowadzić nie tylko do traumatycznych przeżyć, ale wręcz zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Objawy bad tripa

Zła przygoda po psychoaktywnych substancjach objawia się w różnych formach, często w dwójnasób, w postaci psychicznych i fizycznych symptomów. W bad tripie dominujące będą raczej przeżycia psychiczne, w szczególności te ukierunkowane na niepokój, szybko przeradzający się w strach.

strach

Poniżej możecie zapoznać się z listą objawów towarzyszących „bad tripom” z zaznaczeniem, że nie wszystkie muszą wystąpić w każdym wypadku „nieudanej podróży”.

Do psychicznych objawów bad tripa zaliczymy:

  • Niepokój/lęk;
  • strach;
  • natarczywą gonitwę myśli;
  • dylatację czasu (zaburzenie w odczuwaniu upływu czasu);
  • halucynacje;
  • flashbacki (mimowolne przeżywanie traumatycznych przeżyć).

Z kolei fizycznie bad trip może objawiać się:

  • Poceniem się;
  • przyspieszonym biciem serca (często związanym z nasilonym lękiem);
  • drżeniem;
  • dusznościami;
  • mdłościami;
  • zawrotami głowy.

W zależności od wielu czynników bad trip i jego objawy, mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet wielu godzin. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomogą Ci dojść do siebie, po męczącej sesji z substancjami psychoaktywnymi. Ciekawa/y? To zachęcamy do dalszej lektury.

Bad trip – „Pierwsza pomoc”

Bad trip w większości przypadków może zakończyć się nawet po kilku chwilach, jeżeli tylko zidentyfikujemy problem. W szybkim i spokojnym przejściu bad tripa pomoże świadomość, że stan jest wyłącznie przejściowy, co powinno zahamować w pewnym stopniu spirale natarczywych myśli.

Jeżeli jednak z jakichś powodów nie można tego uczynić, pomóc mogą poniższe porad (zestaw poniższych porad najlepiej sprawdzi się w przypadku użytkowników konopi, którym nie grozi niebezpieczeństwo w razie przedawkowania).

Zaznaczamy jednak, że w przypadku przedawkowania lub sięgnięcia po mocniejsze środki (do czego absolutnie nie zachęcamy) rady te mogą okazać się nieskuteczne, a w kilku przypadkach niezbędna może okazać się fachowa pomoc medyczna.

Techniki relaksacyjne

W wypadkach dużego stresu i uczucia niepokoju, nieocenione jak zwykle okazują się techniki relaksacyjne, do których zaliczymy między innymi głęboki oddychanie, medytację, a nawet czytanie. Dosłownie chwila poświęcona na uspokajający relaks powinna „zresetować” nas mentalnie, pomagając zapanować nad rozbieganymi myślami, które negatywnie przekładają się na objawy fizyczne.

Marsz na świeżym powietrzu

To porada skierowana jest głównie dla osób, które doświadczyły bad tripa w ciasnych, zatłoczonych pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach okażę się marsz, a nawet spacer w otoczeniu przyrody. Marsz można zaliczyć, co prawda do technik relaksacyjnych, jednak głównym celem tej rady jest kontakt z naturą i oddychanie świeżym powietrzem. Czasem bad trip, to po prostu brak wystarczającej ilości tlenu, wtedy spokojna przebieżka powinna okazać się zbawienna w skutkach.

Zmiana otoczenia

W wielu przypadkach również zmiana otoczenia może wpłynąć pozytywnie na nasz spokój ducha. Bad trip – jak już wspominaliśmy – może wystąpić pod wpływem bodźców, a nawet negatywnych skojarzeń. Zmiana miejsca na bardziej bezpieczne, pozbawione negatywnych wyzwalaczy może pomóc opanować dyskomfort.

Rozmowa z zaufaną osobą

Czasem najprostszą metodą wyjścia z bad tripa jest po prostu rozmowa. Nie tylko dlatego, że pozwoli zmienić temat przewodni i odgonić złe myśli. Konwersacja z zaufaną osobą pozwoli również bowiem upewnić się, że wszystko jest w porządku i zapewnić sporą dozę bezpieczeństwa. Świadomość, że ktoś zaufany jest przy nas, naprawdę pomaga przezwyciężyć nawet przytłaczający lęk.

Zaparz zioła

Ta prosta, ale szalenie skuteczna metoda „wygaszania” przykrego doświadczenia wciąż jest bardzo niedoceniania. Mimo wszystko, napary z melisy, rumianku czy innej mieszanki ziół mogą naprawdę w sposób efektywny wyciszyć układ nerwowy. Co ważne, zioła te są naturalne i bezpieczne. Na pewno nie zaszkodzą, a mogą naprawdę pomóc.

substancje psychoaktywne

Warto dodać, że osoba przeżywająca bad tripa – choć w większości przypadków sama odmówi – absolutnie nie powinna brać kolejnej dawki substancji. Bad trip powinien być definitywnym końcem przygody z używką, przynajmniej w tym konkretnym dniu.

Jak zapobiegać bad tripom

grupa przyjaciół

Nie jesteśmy w stanie w 100% wykluczyć możliwości wystąpienia bad tripa – taki już jest urok używek – możemy za to minimalizować ryzyko pojawienia się tego niepożądanego stanu. Poniżej kilka rad jak tego dokonać.

Zwróć uwagę na nastawienie i sposób działania używki

Dogłębne poznanie działania substancji  przed sięgnięciem po nią odgrywa tutaj zasadniczą rolę. Przyjmowanie substancji będąc do niej przekonanym, drastycznie minmalizuje ryzyko przeżycia krzywej fazy.

Z kolei wszelkie wątpliwości, niepewność, a już na pewno niepokój znacznie zwiększają szansę wystąpienia bad tripa. Chcesz uniknąć złej przygody? Bądź świadomy co robisz i bądź gotów stawić czoła konsekwencją działania substancji psychoaktywnej. Jesteś w rozsypce, czujesz się niepewnie? Lepiej odpuść tym razem i wróć jak będziesz przekonany.

Nie porywaj się z motyką na słońce – dawkuj i przyjmuj odpowiednią dla ciebie drogą

Oprócz nastawienia kluczowy jest też aspekt dawki, i w niektórych przypadkach dostosowanie metody konsumpcji (np. marihuany).  Lepiej zacząć od bezpiecznych/zalecanych ilości i ewentualnie zwiększać ją, aniżeli męczyć się z konsekwencjami przedawkowania. Zasadniczą rolę będzie odgrywać tu tolerancja. Jeżeli ktoś sięga po używkę po raz pierwszy, powinien przyjąć jak najmniejszą efektywną dawkę. Mierzcie siły na zamiary.

To samo dotyczy metody konsumpcji. Jeżeli np. jesteś niedoświadczonym użytkownikiem konopi – lepiej sięgnij po waporyzator, nie męcz się żywnością z dodatkiem THC  – ta ma bowiem gigantyczną moc i może nie dać kontrolować fazy.

Zadbaj o zaufanych ludzi

Dobre towarzystwo to jeden z kluczy do sukcesu uniknięcia złej fazy po używkach. Kluczowe, aby byli to naprawdę ludzie zaufani, skorzy do pomocy i otwarci. Pomogą oni przejść Ci przez fazę, nie szydząc prz tym z twoich przeżyć.

Niestety z drugiej strony, nieodpowiednie towarzystwo może okazać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” bad tripa. Sięgając, więc po używki, rób to w towarzystwie bliskich Ci osób.

Zapewnij bezpieczne środowisko – unikaj szkodliwych dla ciebie bodźców

Również środowisko i otoczenie będzie odgrywać niebagatelną rolę w ograniczeniu do minimum ryzyka wystąpienia bad tripa. Warto zaznaczyć, że każdy z nas będzie czuł się bezpiecznie w różnym otoczeniu. Dla niektórych problemem i wyzwalaczem stresu jest np. hałas. Tacy ludzie powinni zadbać, aby fazę przeżyć w spokojnym zaciszu.

Ważną rolę w tym kontekście odgrywać będzie również dostęp do podstawowych rzeczy i miejsc jak np. dostęp do wody czy toalety. Wszystkim to zapewni komfort i bezpieczeństwo, które jest tak ważne przy okazji stosowania substancji psychoaktywnych.

Podsumowanie

Powiedzmy sobie wprost, mimo najlepszych starań, czasem nie unikniemy bad tripa. Mając jednak jego świadomość, a także zaopatrując się wiedzę na jego temat, spokojniej i bez konsekwencji powrócimy do normalnego stanu. W razie problemów zastosuj się do powyższych porad, a obiecujemy, że złe chwile po używkach będą tylko jedynie przelotnym wspomnieniem. Na koniec, warto powtórzyć – często dawka czyni truciznę – dlatego warto nie szarżować z używkami i zadbać o odpowiednią dawkę.

*Tekst ma charakter edukacyjny, mający na celu pomóc osobom zmagającymi się z przykrymi, wyimaginowanymi doświadczeniami po stosowaniu używek psychoaktywnych. W żadnym wypadku nie zachęcamy do sięgania po żadne substancje zmieniające postrzeganie świata.

W razie obawy o swój stan zdrowia po zażyciu substancji radzimy udać się po profesjonalną pomoc medyczną. W niektórych przypadkach bad trip może bowiem symulować poważne problemy zdrowotne, zagrażające nawet życiu. 

Pamiętaj, nie wyrzucaj opakowania, w którym zawarto informacje o spożytej substancji!

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły