News

Marihuana zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród narkotyków w Unii Europejskiej

Europejski raport narkotykowy

Konopie indyjskie to najpopularniejsza niedozwolona używka w Unii Europejskiej wynika z najnowszego Europejskiego Raportu Narkotykowego. W ciągu ostatniego roku po marihuanę sięgnęło przeszło 20 milionów osób z samej UE.

Jak wynika z Europejskiego Raportu Narkotykowego 2022, marihuana to zdecydowanie najpopularniejsza używka w Unii Europejskiej. Do używania marihuany na Starym Kontynencie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznało się, aż 22,2 miliony osób, czyli 7,7% wszystkich mieszkańców wspólnoty.

Marihuana zostawiła daleko za sobą inne używki. Drugi w kolejności najchętniej stosowany narkotyk w UE, czyli kokaina miała w ostatnim roku 3,5 milionów użytkowników.

Co więcej, do sięgnięcia po marihuanę przynajmniej raz w życiu przyznało się, prawie 48 mln mężczyzn i ok. 31 mln kobiet, co stanowi 27% wszystkich mieszkańców europejskiej wspólnoty.

Twórcy raportu podkreślają, że rynek marihuany rozwija się z roku na rok m.in. za sprawą liberalizacji przepisów konopnych w niektórych państwach wspólnoty. Jak jednak zaznaczają badacze wzrost rynku konopnego przyczynił się również do wzrostu rynku niebezpiecznych syntetyków konopnych.

Zwrócono szczególną uwagę na dwie substancje, które zyskały na popularności. Mowa o MDMB-4en-PINACA oraz ADB-BUTINACA, czyli syntetycznych kannabinoidach znacznie bardziej niebezpiecznych od konopi.

Ciekawostką jest również fakt, że według raportu to Dania jest państwem, gdzie największy procent mieszkańców sięga po konopie. Według statystyk nawet 37% Duńczyków mogło spożywać marihuanę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla porównania dane dla Polski pokazują, że 12,1% mieszkańców sięgało po marihuanę w ciągu roku.

Do tych ostatnich statystyk należy podchodzić jednak z dystansem, ponieważ ankiety ujęte w raporcie różniły się między sobą okresem, w którym zostały wykonane i to nawet o kilka lat.

Z treścią raportu możecie się zapoznać tu. Wystarczy kliknąć w odnośnik, a następnie pobrać plik w formacie PDF w interesującym nas języku.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły