News

Marihuana rekreacyjna już legalna w Nowym Meksyku

marihuana

Od wtorku na terenie stanu Nowy Meksyk (USA), dorośli mogą legalnie posiadać konopie indyjskie na własny użytek. Dozwolona stała się również domowa uprawa roślin.

O legalizacji marihuany w stanie Nowy Meksyk pisaliśmy już w kwietniu. Jednak na oficjalne wejście w życie nowego prawa mieszkańcy tego stanu musieli czekać, aż prawie trzy miesiące.

Na szczęście od 29 czerwca marihuana jest już tam w pełni legalna, a każda osoba dorosła może posiadać przy sobie 2 uncje (56 g) konopi indyjskich na własny użytek.

Wchodząca w życie ustawa legalizująca marihuanę zakłada również dopuszczenie małych, domowych upraw konopi na własny użytek. Jedna osoba dorosła może uprawiać do 6 krzaków konopi, a w gospodarstwach domowych powyżej jednego domownika limit ten wynosi 12 krzaków.

Pomimo wejścia w życie ustawy, jej licencjonowana sprzedaż wystartuje dopiero od 1 kwietnia 2022 roku.

Część polityków zauważa, że 10 miesięcy między legalizacją a wprowadzeniem regulowanego rynku konopi w Nowym Meksyku sprawi, że w najbliższym czasie na legalizacji zyskają przede wszystkim nielegalni handlarze.

Kontrowersje wokół wprowadzonej ustawy legalizującej marihuanę pojawiają się również przy okazji braku wsparcia finansowego dla rdzennych przedsiębiorców z Nowego Meksyku, którzy chcą wejść na rynek konopny.

Emiliy Kaltenbach z Drug Policy Alliance sugeruje, żeby to gminy Nowego Meksyku stworzyły specjalne fundusze wspierające lokalnych przedsiębiorców konopnych.

Możliwość posiadania i uprawiania marihuany jest mile widzianym krokiem, ale wciąż jest wiele do zrobienia – podsumowała Kaltenbach

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły