News

Wisconsin (USA): Dwóch republikanów zgłasza projekt legalizujący medyczną marihuanę

Pomimo ogromnego poparcia wśród społeczności stanu Wisconsin dla medycznej marihuany, ta wciąż jest zakazana. Rządzący tam od wielu lat republikanie systematycznie odrzucali propozycje demokratów, aby zalegalizować medyczne użycie konopi indyjskich. Na szczęście za sprawą dwóch republikanów sytuacja ta w końcu może ulec zmianie.

Republikańscy prawodawcy Mary Felzkowski oraz Kathy Bernier zgłaszają projekt ustawy legalizujący medyczną marihuanę. Co prawda projekt ustawy proponowany przez polityków zawiera szereg czynników ograniczających dostęp do medycznej marihuany, jednak jest to wciąż krok naprzód do normalności dla stanu Wisconsin.

Na zgłoszoną propozycję niemały wpływ miały legalizacje konopi w sąsiednich stanach Wisconsin, takich jak Michigan, czy Illinois, gdzie zalegalizowano nawet rekreacyjną marihuanę.

Warto zaznaczyć, że w tym roku dwie propozycje legalizacji medycznej marihuany w formie ustaw zostały odrzucone przez senat. Pierwszą z nich zainicjował gubernator stanu Tony Evers, a drugą zaś grupa 36 demokratów. Sprzeciwiający się propozycjom republikanie tłumaczyli, że legalizacja medycznej marihuany doprowadzi do legalizacji tej rekreacyjnej, na co nie ma ich zgody.

Teraz projekt ustawy złożony przez dwóch republikanów to szansa na przełamanie impasu, jaki panuje w republikańskim senacie. Fezlkowski oraz Bernier mają za sobą poparcie społeczeństwa, jednak ich przynależność do partii republikanów wcale nie musi oznaczać sukcesu ich propozycji legislacyjnej.

Projekt legalizujący medyczną marihuanę, nad którym debatować będą politycy w przyszłym miesiącu, zakłada między innymi powołanie specjalnej komisji nadzorującej rynek medycznej marihuany, czy nałożenie 10% podatku na produkty lecznicze z konopi indyjskich.

Ustawa jest nieco kompromisowa, ponieważ zawiera również kontrowersyjne założenia republikańskie, które nie sprawdziły się w innych stanach. Te zapisy to np.  zakaz przyjmowania medycznej marihuany w formie palenia, czy zablokowanie dostępu do niej dla ludzi, którzy w przeszłości karani byli za przestępstwa związane z marihuaną.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły