News

Legalizacja marihuany zmniejsza liczbę wypadków w pracy

Wypadek

Z badań amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że w stanach, w których zalegalizowano marihuanę, liczba wypadków śmiertelnych podczas pracy  zmniejszyła się o 34% w porównaniu do stanów, w których jest ona niedozwolona. Zatem zalegalizowanie jej wydaje się być dobrym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pracy.

Badaniami tymi zajmowali się Mark Anderson, Daniel I.Rees oraz Erdal Tekin. Przeanalizowali oni statystyki dotyczące śmiertelności w 50 stanach i Dystrykcie Kolumbii z lat 1992-2015. Podczas badań odkryli związek pomiędzy legalizacją marihuany a spadkiem liczby zgonów w pracy. W stanach, w których od co najmniej 5 lat obowiązują przepisy zezwalające na spożycie marihuany, liczba wypadków śmiertelnych w miejscach pracy spadła.

Przyczyna owego spadku śmiertelności  jest bardzo prosta. Ludzie pracujący w stanach, w których mogą kupić marihuanę, nie ryzykując przy tym poniesieniem konsekwencji prawnych, rzadziej sięgają po inne używki stanowiące dla nich większe zagrożenie niż konopie.

Według badań legalizacja konopi indyjskich zmniejsza o 5% spożycie alkoholu, który jest jednym z czynników stanowiących zagrożenie w pracy. Jazda na „podwójnym gazie” uchodzi bowiem za jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w pracy.

Zalegalizowanie marihuany łączy się także ze spadkiem zażywania opioidów. Badania wykazały, że w stanach, w których pacjenci nie mają problemu z dostępem do marihuany leczniczej, liczba zgonów w pracy jest mniejsza.

Statystycznie w USA podczas pracy dziennie umiera 14 osób. Do najczęstszych zgonów dochodzi na placach budowy. Praca na budowie ze względu na swoją specyfikę uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Odpowiada ona za 1 z 5 śmierci pracowników.

Największy spadek śmiertelności jest zauważalny w grupie osób, które należą do przedziału wiekowego od 25 do 44 lat. Natomiast w  grupie od 16 do 44 różnice te są praktycznie niedostrzegalne.Dla wielu zastanawiające jest, dlaczego nastolatkowie nie należą do grupy, w której legalizacja konopi wpływa na śmiertelność. Otóż dlatego, że wbrew powszechnym przekonaniom młodociani nie sięgają po marihuanę tak często, jak się niektórym wydaje.

 

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły