News

Kostaryka. Parlament zagłosował za legalizacją medycznej marihuany

Flaga Kostaryki

Deputowani Kongresu Kostaryki zagłosowali za legalizacją medycznych konopi. Projekt czeka teraz na decyzję Izby Konstytucyjnej, zanim będzie mógł zostać przyjęty.

Projekt legalizujący medyczną marihuanę na Kostaryce przegłosowany został w kongresie w połowie października stosunkiem głosów 33-13. Propozycja ustawy pomyślnie przeszła przez głosowanie, mimo sprzeciwu konserwatystów i środowiska prezydenta Carlosa Alvarado.

Przegłosowana ustawa pozwoliłaby władzom na przyznawanie licencji na produkcję i dystrybucję marihuany do celów medycznych lub terapeutycznych.

Ustawa legalizacyjna czeka teraz na decyzję Izby Konstytucyjnej, który ma orzec, czy przedstawiony projekt jest zgodny z ustawą zasadniczą Kostaryki. Organ ten ma jeden miesiąc na podjęcie decyzji.

Jeżeli Izba nie znajdzie w nim żadnych błędów, projekt będzie gotowy na drugie czytanie w Kongresie i ostateczne głosowanie, które może zalegalizować medyczną marihuanę na Kostaryce.

Na nieszczęście dla zwolenników konopi, o agendzie projektu decyduje przeciwny ustawie rząd, który nadaje priorytety nowym propozycjom prawa. Z tego też powodu rządzący nie zamieścili projektu w harmonogramie najbliższych posiedzeń parlamentu.

Rządzący obawiają się bowiem, że legalizacja medycznej marihuany może zwiększyć problem wynikający ze stosowania przez społeczeństwo używki rekreacyjnej.

Źródło: thecostaricanews.com

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły