News

USA. Medyczna marihuana dla weteranów wojennych? Komisja żąda badań

Wojsko USA

Amerykańska komisja kongresowa zatwierdziła w zeszłym tygodniu przepisy, które nakazują przeprowadzenie badań klinicznych skupionych nad wykorzystaniem marihuany jako środka terapeutycznego dla weteranów wojennych. Ta propozycja nie podoba się jednak organizacji, która miałaby przeprowadzić takie badania.

Przyjęty przez komisję projekt ustawy zakłada przeprowadzenie badań federalnych przez Departament Spraw Weteranów (VA) USA. Badania te miałyby być skupione wokół potencjalnego wykorzystania konopi indyjskich w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz przewlekłego bólu wśród weteranów.

VA Medicinal Cannabis Research Act of 2021 wychodzi naprzeciw weteranom i otwiera nowe drzwi dla polityki federalnej, która wspiera opcje leczenia preferowane przez byłych wojskowych – stwierdził w rozmowie dla marijuanamoment inicjator ustawy, polityk Lou Correa

Ustawa zaproponowana przez Lou Correa nie jest pierwszą propozycją prawa w tej konkretnej sprawie. Niestety wszystkie wcześniejsze akty zatrzymywały się do tej pory w parlamencie amerykańskim. Również i ten projekt, zanim wejdzie w życie, będzie musiał pomyślnie przejść przez 2 izby parlamentu.

Niestety, jak podaje portal POLITICO, sprawa badań nad marihuaną dla weteranów jest tematem tabu wśród Departamentu Spraw Weteranów. Urząd ten, choć ma odpowiednie kompetencje, to z niewiadomych przyczyn nie chce podjąć z własnej inicjatywny badań klinicznych nad zastosowaniem konopi w leczeniu weteranów.

Proponowanej ustawie sprzeciwia się zarówno środowisko prezydenta Joe Bidena, jak i sam Departamentu Spraw Weteranów, który traktuje propozycję Correa jako akt wymierzony przeciwko swobodzie działania organizacji.

Źródło: POLITICO

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły