News

Komisja Europejska wprowadziła ważne przepisy ws. żywności z THC w Unii Europejskiej

Komisja Europejska

Komisja Europejska, czyli organ wykonawczy Unii Europejskiej wydał rozporządzenie, na mocy którego już wkrótce dopuszczona do obrotu zostanie żywność z dodatkiem THC. Nowe przepisy obowiązywać będą od przyszłego roku.

Rozporządzenie Komisji UE 2022/1393 z dnia 11 sierpnia 2022 r. wprowadza przepisy, które ustanawiają najwyższe dopuszczalne poziomy 9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC), w środkach spożywczych.

Innym słowem zgodnie z rozporządzeniem żywność z dodatkiem THC stała się legalna na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oczywiście Komisja Europejska określiła restrykcyjne limity, nie można mówić, więc o żadnej legalizacji edibles. Niemniej jednak taki ruch z pewnością pomoże części przedsiębiorców, którzy zajmują się żywnością konopną.

Wcześniej bowiem limit THC dla żywności w UE wynosił 0,0%, co było o tyle problematyczne dla produktów z nasion konopi,  ponieważ te zawierały choćby śladowe ilości psychoaktywnego THC – co w świetle poprzednich przepisów było nielegalne.

Nowe rozporządzenie wprowadza najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń, w tym delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC), w środkach spożywczych w następującym brzmieniu:

  • 8.6.1. Nasiona konopi – najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczeń THC (mg/kg) w środkach spożywczych to 3,0
  • 8.6.2. Zmielone nasiona konopi, (częściowo) odtłuszczone nasiona konopi i inne produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi z wyjątkiem produktów, o których mowa w pkt 8.6.3. – najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczeń (mg/kg) w środkach spożywczych to 3,0
  • 8.6.3. Olej z nasion konopi – najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczeń (mg/kg) w środkach spożywczych to 7,5.

Według aktu „Najwyższy dopuszczalny poziom odnosi się do sumy delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC) i kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ9-THCA), wyrażonej jako Δ9-THC. Do poziomu Δ9-THCA stosuje się współczynnik 0,877, a najwyższy dopuszczalny poziom odnosi się do sumy Δ9-THC + 0,877 x Δ9-THCA (w przypadku oddzielnego oznaczenia ilościowego Δ9-THC i Δ9-THCA)”.

Ponadto „Produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi są produktami przetworzonymi/uzyskanymi wyłącznie z nasion konopi”.

Nowe przepisy wejdą życie wraz z 1 stycznia 2023 roku, jednak żywność wymieniona powyżej, która została zgodnie z prawem wprowadzona do obrotu przed dniem 1 stycznia 2023 r., może pozostać w obrocie do czasu upływu daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Pełną treść rozporządzenia KE w języku polskim znajdziecie klikając w odnośnik.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły