News

Komisja Europejska zbada sytuację prawną marihuany na Słowacji

Komisja Europejska

Komisja Europejska potwierdziła, że na wniosek części eurodeputowanych zajmie się sprawą drakońskich kar za marihuanę, jakie obowiązują na Słowacji. Komisja nie wyklucza wszczęcia postępowania.

O sprawie słowackiej w Brukseli poinformował komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Przyznał on, że sprawa słowackich przepisów ws. marihuany rozpatrywana będzie na wniosek słowackiego eurodeputowanego, Michala Šimečka.

Według wnioskującego, zapisy prawne na Słowacji względem marihuany są zbyt surowe, przez co są niezgodne z prawem europejskim. Šimečkę poparło pięciu innych słowackich eurodeputowanych, którzy wspólnie wysłali list do KE.

W liście słowaccy politycy podkreślili, że surowe wyroki, które grożą na Słowacji za używanie marihuany, godzą w zasady proporcjonalności i przewidywalności prawa UE. Według autorów skargi, państwo słowackie naruszyło artykuł 258 Traktatu o funkcjonowaniu UE.

W odpowiedzi na ten list Komisja Europejska zapowiedziała, że zbada skargę i rozważy wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązania przez państwo członkowskie.

Słowacja to jedno z europejskich państw, gdzie najostrzej traktuje się sprawę posiadania konopi indyjskich. Już nawet posiadanie kilku gramów marihuany może skończyć się karą 12 lat więzienia. Z kolei za uprawę grozi kara nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ta jest o tyle istotna, iż może sprawić, że Komisja Europejska wezwie władze Słowacji do zmiany prawa ws. marihuany.

Źródło: euractiv.pl

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły