News

Malta. Rządzący przedstawili projekt legalizacji marihuany

Flaga Malty

Siedem gramów marihuany – tyle będą mogli posiadać przy sobie dorośli obywatele Malty zgodnie z rządowym projektem legalizującym marihuanę rekreacyjną. Propozycja nowego prawa konopnego na razie nie zakłada powstania regulowanego rynku marihuany.

Minister Nauki, Innowacji i Koordynacji Strategii Post-COVID-19, Owen Bonnici przedstawił w parlamencie szczegóły projektu legalizującego marihuanę rekreacyjną na Malcie. Według jego założeń, dorośli obywatele Malty będą mogli posiadać przy sobie niewielkie ilości marihuany, a także uprawiać rośliny w domu. Jak zaznaczył polityk, nowe przepisy opracowano po ponad półrocznych konsultacjach społecznych.

Rządowa propozycja ustawy zakłada możliwość posiadania przez osoby dorosłe do siedmiu gramów marihuany na własny użytek. Osoby, które będą miały przy sobie więcej niż 7 gramów marihuany, ale mniej niż 28 otrzymają karę grzywny.

W swoim projekcie rząd Malty zdecydował się nie tworzyć regulowanego rynku konopi – zamiast tego dopuścił możliwość uprawy do czterech roślin konopi indyjskich na gospodarstwo domowe – pod warunkiem jednak, że uprawa nie będzie widoczna dla osób postronnych. W zaciszu domowym będzie można również magazynować do 50 gramów marihuany.

Według projektu legalizacyjnego niezgodne z prawem pozostanie konsumowanie marihuany w miejscu publicznym. Osoby, które nie zastosują się do tego przepisu, będą musiały liczyć się z karą pieniężną rzędu 235 euro.

Projekt ustawy przedłożony w maltańskim parlamencie zakłada także funkcjonowanie tzw. klubów i stowarzyszeń konopnych – podobnych do tych, które działają m.in. w Hiszpanii czy Urugwaju. Stowarzyszenia te będą mogły sprzedawać konopie swoim członkom. (maks. 7 g dziennie dla jednego członka). W Przypadku ich funkcjonowania ustawodawca przewidział również inne ograniczenia m.in. ustanowienie maksymalnej ilości członków (500), a także okreśłenie maksymalnej ilości magazynowanego surowca (do 500 g).

W ustawie znalazł się także zapis o możliwości usunięcia z akt wyroku karnego związanego z posiadaniem niewielkich ilości marihuany. Wyroki te mają być kasowane wyłącznie na wniosek skazanych.

Obecnie projekt ustawy legalizującej marihuanę na Malcie poddawany jest poprawkom, niedługo już jednak trafi pod głosowanie w tamtejszym parlamencie.

Źródło: Krytykapolityczna.pl

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły