News

TSUE: Znak graficzny konopi indyjskich niezgodny z porządkiem publicznym

Liść marihuany

„SądUnii Europejskiej, czyli TSUE orzekł właśnie, że logo kojarzące się z marihuaną nie może zostać zarejestrowane jako unijny znak towarowy. Decyzja ta kończy sprawę trwającą prawie cztery lata.

Początek tej historii zaczyna się w 2016 roku, kiedy Pani Sante Conte złożyła odpowiednie dokumenty w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), by zarejestrować znak graficzny przedstawiający konopie indyjskie jako unijny znak towarowy dla środków spożywczych oraz napojów i usług z nimi związanych.

Wniosek Pani Conte został, jednak odrzucony przez EUIPO, co poskutkowało tym, że wnioskodawczyni skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

EUIPO decyzję swą tłumaczyło, że znak, który przedstawiła Pani Conte tzn. roślina konopi indyjskich wraz z napisem CANNABIS STORE AMSTERDAM jest niezgodna z porządkiem publicznym.

Dzisiaj ostateczny głos w tej sprawie zabrało TSUE, które podtrzymało stanowisko EUIPO i odrzuciło wniosek Pani Conte. Argumentując to tym, że rzeczywiście w przestrzeni medialnej znak rośliny konopi kojarzy się z nielegalną w większości państw UE marihuaną.

Trybunał europejski odniósł się również do samej nazwy Cannabis Store Amsterdam sugerując, że miasto to bezwzględnie w opinii publicznej kojarzy się z marihuaną, a na dodatek słowo store, które z angielskiego oznacza sklep, co może wprowadzać klientów w błąd, ponieważ mogą oni myśleć, że znak dotyczy sprzedaży marihuany.

Powyższa argumentacja zdaniem TSUE ma potwierdzać to, że te konkretne oznaczenie jest niezgodne z porządkiem publicznym.

Sąd dodał, że owo oznaczenie graficzne mogłoby wpłynąć na przyszły odbiór produktu przez konsumentów, którzy mogliby zacząć pod tym wpływem trywializować zakazany w wielu krajach środek odurzający.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły