News

Indonezja wciąż mówi nie konopiom leczniczym. Sąd odrzucił wniosek

Trybunał Konstytucyjny Indonezji

Trybunał Konstytucyjny Indonezji odrzucił wniosek o rewizję prawa narkotykowego, które utorowałoby drogę do legalizacji medycznej marihuany. Sędziowie zaapelowali jednak do rządzących w tej kwestii.

Wnioskodawcami sprawy były trzy kobiety, które wychowują dzieci z porażeniem mózgowym. Matki uzyskały w 2020 roku wsparcie organizacji obywatelskich i postanowiły wystosować wniosek o rewizję prawa narkotykowego w Indonezji, które w obecnym brzmieniu uniemożliwia stosowanie konopi do łagodzenia objawów choroby.

Jak przekazała agencja Reutera, wniosek kobiet został odrzucony 20 lipca, a sędziowie trybunału swoje stanowisko uzasadnili, iż nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby uzasadnić orzeczenie na korzyść wnioskujących.

Jednocześnie sędziowie wezwali rząd do „natychmiastowego” przeprowadzenia badań nad terapeutycznym wykorzystaniem konopi.

Co prawda, dowodów na lecznicze wykorzystanie marihuany na świecie jest multum, jednak sędziowie Trybunału Konstytucyjnego prawdopodobnie odnieśli się tylko do badań przeprowadzonych na terenie samej Indonezji.

Przypomnijmy, Indonezja ma jedno z najsurowszych na świecie praw antynarkotykowych. Posiadanie lub handel dużymi ilościami narkotyków (w tym marihauny – przyp. red.) grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, a w skrajnych wypadkach stosowana jest nawet kara śmierci.

Źródło: Agencja Reutera

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły