News

Stan Missouri zalegalizuje marihuanę? Wyborcy zadecydują pod koniec roku

słoik z marihuaną

Władze stanu Missouri w USA ogłosiły we wtorek, że na listopadowej karcie do głosowania  znajdzie się miejsce dla propozycji legalizacji marihuany. To kolejne podejście środkowego stanu USA do regulacji rynku konopi indyjskich.

Sekretarz Stanu Jay Ashcroft potwierdził, że konopi aktywiści zgromadzili wystarczającą liczbę ważnych podpisów, aby w listopadzie przedstawić reformę konopi indyjskich wyborcom.

Inicjatywa 2022-059, to robocza nazwa propozycji legalizacji konopi w stanie Missouri, za którą stoi grupa aktywistów konopnych z Legal Missouri 2022. Miłośnicy marihuany zebrali około 400 tysięcy podpisów pod propozycją, tym samym osiągając wymagany próg podpisów w co najmniej sześciu z ośmiu okręgów kongresowych stanu.

Mieszkańcy stanu Missouri są bardziej niż gotowi, aby zakończyć bezsensowną i kosztowną prohibicję marihuany – przekonuje John Payne, kierownik kampanii Legal Missouri 2022

Propozycja legalizacji marihuany w stanie Missouri zakłada możliwość posiadania przez osoby dorosłe w wieku 21 lat i powyżej, do trzech uncji marihuany (~ 85 gramów).

Co więcej, nowe prawo konopne zezwoliłoby na uprawę do sześciu roślinek marihuany na własny użytek – po uzyskaniu specjalnej karty rejestracyjnej.

Zgodnie z założeniami projektu utworzono by również regulowany rynek marihuany oparty na licencjonowanej sprzedaży. Dystrybucją zezwoleń na handel konopiami indyjskimi miałby zajmować się Departament Zdrowia i Usług Senioralnych Missouri.

Inicjatywa nałożyłaby także sześcioprocentowy podatek na sprzedaż marihuany, który trafiłby m.in. do weteranów czy zostałby przeznaczony na sfinansowanie systemu obrońców publicznych. Ciekawym zapisem projektu jest zobowiązanie regulatorów rynku do wydania 144 licencji dla mikrobiznesów. Licencje miałyby trafić do małych przedsiębiorstw drogą loterii.

Inicjatywa Legal Missouri 2020 wspierana jest przez szereg organizacji stowarzyszeń takich jak Legal Missouri Missouri Medical Cannabis Trade Association, a także Missouri Association of Criminal Defense Lawyers.

Przypomnijmy, że to kolejne podejście zwolenników marihuany do legalizacji marihuany w stanie Missouri, wcześniej m.in. na drodze do liberalizacji prawa stanęła pandemia COVID-19. Tym razem, jednak szansę na powodzenie ustawy wydają się być większe niż kiedykolwiek wcześniej. Z najnowszych badań sondażowych SurveyUSA wynika bowiem, że ponad 60% osób uprawnionych do głosowania w stanie Missouri opowiada się za legalizacją marihuany.

Głosowanie nad  legalną marihuaną w stanie odbędzie się 8 listopada 2022 roku, przy okazji corocznych federalnych wyborów powszechnych.

Źródło: marijuanamoment.net

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły