News

Malta jako pierwszy kraj w Europie legalizuje marihuanę!

Flaga Malty

We wtorek maltański parlament przyjął ustawę o marihuanie rekreacyjnej, tym samym stając się pierwszym państwem UE, który legalizuje rekreacyjne użycie konopi. Projekt legalizacyjny czeka teraz tylko na podpis prezydenta.

Parlament Malty stosunkiem głosów 36-27 przyjął we wtorek ustawę, która zezwoli na uprawę, zakup i przechowywanie konopi indyjskich do osobistego użytku.

Przeciwna przegłosowanej ustawie jest polityczna opozycja, która namawia jeszcze prezydenta, by ten zastosował prawo veta. Wszystkie, jednak znaki na niebie i ziemi wskazują, że prezydent Malty George Vella ostatecznie podpisze ustawę legalizacyjną.

O legalnej marihuanie na Malcie mówiło się już od dłuższego czasu. W październiku rząd przedstawił projekt ustawy, który po kilku poprawkach pomyślnie przeszedł przez proces legislacyjny w parlamencie.

Maltańska ustawa o marihuanie zakłada przede wszystkim możliwość posiadania przez osoby dorosłe do 7 gramów konopi indyjskich na własny użytek. Posiadanie powyżej 7 gramów konopi, ale mniej niż 28 gramów karane będzie mandatem.

Dopuszczona zostanie również domowa uprawa konopi do 4 roślinek na gospodarstwo domowe. W czterech kątach będzie można również przechowywać do 50 gramów suszu konopnego.

Na Malcie nie zdecydowano się na stworzenie pełnoprawnego rynku marihuany – zamiast tego ganja ma być dostępna w specjalnych stowarzyszeniach (stworzonych na wzór hiszpański), które będą mogły zaopatrywać swoich członków w marihuanę.

Legalizacja marihuany na Malcie nie oznacza jednak, że konopie będzie można palić w każdym miejscu. Publiczne konsumowanie marihuany będzie bowiem podlegać karze grzywny w wysokości 235 euro.

W momencie, gdy prezydent Vella podpisze ustawę, Malta oficjalnie stanie się pierwszym w historii krajem Unii Europejskiej, który zalegalizował rekreacyjne użycie marihuany.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły