News

Hawaje dekryminalizują małe ilości marihuany

Hawaje

Dotychczas na Hawajach posiadanie nawet bardzo małej ilości marihuany bez karty medycznej mogło skończyć się pobytem w więzieniu. Sytuacja ta jednak uległa zmianie. Stan Hawaje oficjalnie zdekryminalizował posiadanie marihuany do 3 gram. Nowa ustawa ma wejść w życie od 11 stycznia 2020 roku. 

Wtorkowa próba legalizacji marihuany się nie powiodła. Zatem, aby częściowo zadowolić zwolenników konopi postanowiono zdekryminalizować posiadanie marihuany do 3 gramów. Posiadanie marihuany w takiej ilości będzie groziło karą grzywny do 130 dolarów, a nie pozbawieniem wolności do 30 dni oraz mandatem w wysokości 1000 dolarów. Anulowane zostaną także wyroki skazujące za posiadanie marihuany do 3 gram. Powołana zostanie także specjalna grupa, która m.in zajmować się będzie używaniem marihuany.

Projekt ustawy został uchwalony w maju tego roku, ale nie uzyskał on poparcia gubernatora stanu Davida Ige’a – przedstawiciela Demokratów. Na konferencji prasowej gubernator powiedział, że zarówno decyzja o podpisaniu ustawy jak i o jej zawetowaniu była dla niego bardzo trudna. Nie podjął żadnej z nich. Ustawa stała się ustawą, gdy we wtorek minął czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Ilość marihuany jaką zgodnie z nową ustawą będzie można posiadać, jest najmniejsza ze wszystkich 26 stanów, w których marihuana została zdekryminalizowana bądź zalegalizowana.

Ustawa legalizująca marihuanę została jednogłośnie przyjęta przez Hawajski Komitet Sądownictwa. Zablokowała ją Senacka Komisja Zdrowia, która nie podjęła żadnych działań w tym kierunku przed upływem ostatecznego terminu.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły