News

Badanie: spożycie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii

Palenie jointa

Duńscy naukowcy na podstawie zebranych danych wskazali, że coraz to więcej przypadków występowania schizofrenii łączonych jest z użyciem konopi indyjskich. Uczeni zauważyli, że problem ten stale się pogłębia.

Badanie zostało opublikowane w środę na łamach prestiżowego czasopisma naukowego JAMA Psychiatry.

Do przeprowadzenia badań naukowcy wykorzystali dane z krajowego rejestru zdrowotnego, który obejmował okres 25 lat. Badacze skupili się na pacjentach, u których stwierdzono skrajne uzależnienie od marihuany.

Naukowcy zauważyli, że w 1990 roku, zaledwie 2% przypadków schizofrenii powiązane zostało z częstym spożywaniem marihuany, podczas gdy w 2010 roku wartość ta osiągnęła już 8%.

Badacze podkreślili, że wzrost występowaniem schizofrenii powiązanej z użyciem konopi indyjskich może wynikać z faktu, że coraz to więcej osób decyduję się na sięgnięcie  po „zioło”, które to z kolei z roku na rok jest „mocniejsze”.

Duńscy uczeni przestrzegają, że choć marihuana ma wiele właściwości leczniczych, to nie można zapominać o jej skutkach ubocznych.

Niestety istnieją dowody wskazujące na to, że konopie indyjskie coraz częściej postrzegane jako substancja w pewnym sensie nieszkodliwa. Jest to niefortunne, ponieważ widzimy powiązania ze schizofrenią czy gorszymi funkcjami poznawczymi – powiedział w rozmowie z CNN jeden z autorów badania, Carsten Hjorthøj

Naukowcy zaznaczają, że choć ich badanie nie jest pod żadnym kątem rewolucyjne, to zwraca jednak uwagę na istotny problem, który stale się pogłębia.

1 komentarz
  1. degustator 6 miesięcy ago
    Odpowiedz

    Królewscy uczeni przestrzegają, że choć alkohol ma wiele właściwości leczniczych, to nie można zapominać o jego skutkach ubocznych

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły