News

Kanada: Legalizacja marihuany zmniejszyła użycie opioidów

Opioidy

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto w swoim najnowszym badaniu wykazali, że legalizacja marihuany przyczyniła się do zmniejszenia użycia opioidów w Kanadzie. To kolejne badanie potwierdzające taką zależność.

Praca opublikowana została w czasopiśmie Applied Health Economics and Health Policy, a w badaniu oceniono całkowitą liczbę przepisywanych opioidów i wydatków przeznaczonych na nie, przed i po legalizacji marihuany w Kanadzie.

Dane do badań gromadzone były od stycznia 2016 roku do czerwca 2019 roku (legalizacja nastąpiła w Kanadzie w październiku 2018).

I tak przed legalizacją konopi indyjskich, Kanadyjczycy wydawali na opioidy średnio 267 tysięcy dolarów kanadyjskich miesięcznie, podczas gdy po legalizacji suma ta zmniejszyła się do 95 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Wyraźny był również miesięczny spadek użycia opioidów. Przed legalizacją wskaźnik używania opioidów wynosił średnio 76.9 mg na osobę, zaś już po samej legalizacji zmalał do 30.8 mg.

Badanie naukowców z Kanady to kolejna praca naukowa, która wskazuje, że legalizacja konopi indyjskich przyczynia się do zmniejszenia użycia opioidów. Wcześniej podobne obserwacje  mieli m.in. badacze z Vancouver, których pracę opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły