News

Zambia legalizuje marihuanę do celów medycznych i ekonomicznych

Konopie

Zambia oficjalnie zalegalizowała marihuanę dla celów ekonomicznych i medycznych, poinformowała rzeczniczka rządu Dora Siliya. Głównym celem legalizacji jest uzyskanie środków ekonomicznych, by pobudzić gospodarkę Zambii, która pogrążona jest w głębokim kryzysie.

Decyzja o eksporcie marihuany w celach ekonomicznych zapadła 4 grudnia, podczas specjalnego spotkania gabinetu rządowego, powiedziała Dora Siliya.

Główną motywacją takiej decyzji są problemy finansowe Zambii, która obecnie zadłużona jest na 10,8 miliarda dolarów. Ponadto państwo w połowie roku obniżyło prognozę wzrostu finansowego, ponieważ zmagało się z suszą.

Przedsiębiorstwa, które uzyskają licencję na uprawę marihuany na eksport, będą zobowiązane do płacenia corocznych opłat w wysokości 250 tys. dolarów. Rząd Zambijski zapowiada, jednak dokładną selekcję przedsiębiorstw, które będą mogły ubiegać się o możliwość uprawy konopi indyjskich. Koncesje wydawane będą przez Ministerstwo Zdrowia, a uprawy mają być objęte ścisłą kontrolą służby krajowej Zambii.

Lider opozycyjnej partii Zielonych Peter Sinkamba uważa, że odpowiednio poprowadzony eksport marihuany może przynieść Zambii nawet 36 miliardów rocznie.

Zależnie od tego, jak właściwie zostanie to zrobione, może to po prostu zmienić oblicze gospodarki Zambii – powiedział Reutersowi Sinkamba. To może być błogosławieństwo lub przekleństwo, jak diamenty i złoto, w zależności od kierunku polityki.

Rynek afrykański w przyszłości może stać się ważnym graczem na światowej arenie konopi. Szacuje się, że po liberalizacji prawa w kilku największych państwach, rynek afrykański do końca 2023 mógłby być wart nawet 7 miliardów dolarów.

Obecnie na kontynencie afrykańskim prawie wszystkie państwa uznają marihuanę za nielegalną substancję, z pewnymi wyjątkami użycia jej do celów medycznych.

Źródło: Reuters

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły